КУХ Сергій

Для України є пріоритетом забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків. Зокрема на публічній службі. В умовах війни це – чинник капіталізації інституцій, професійного зростання службовців і загалом – розвитку управлінського потенціалу країни. Про це зазначила Голова Національного агентства України з питань державної служби Наталія Алюшина під час міжнародного семінару «Трансформація жіночого лідерства в умовах війни: нові виклики та перспективи». Захід з питань гендерної рівності вже втретє відбувся в рамках Рішельє-форуму публічної служби.

«Ми прагнемо запроваджувати гендерний мейстримінг у публічній службі, зокрема серед представників вищого корпусу, категорії «А». Саме вони відповідають за цілісність і дієвість інституцій, а також – за посилення кадрового потенціалу. Гендерний баланс на рівні прийняття рішень варто розглядати як пріоритет європейської інтеграції України. Відзначу, що кількість жінок на посадах категорії «А» в Україні зростає. Їх вже 31% станом на червень 2023 року. І це важливий чинник в інтеграції ґендерної рівності у публічній службі», - зауважила Наталія Алюшина.  

Формування відповідального жіночого лідерства у публічному управлінні в умовах воєнного стану, менторство як інструмент формування такого лідерства, успішні освітні кейси з професійного навчання з питань забезпечення рівних прав і можливостей чоловіків та жінок – такі питання були ключовими під час тематичних панелей. Учасниками стали уповноважені особи/координатори з питань забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків, представники підрозділів, що опікуються питаннями ґендерної рівності, посадові особи місцевого самоврядування, освітяни та експерти. 

Серед спікерів були Уляна Токарєва, заступник Міністра соціальної політики України, Джулія Бруссард, заступниця Представниці ООН Жінки в Україні, Павло Замостян, заступник Представника Фонду ООН в галузі народонаселення та Катрійн Коппенс, виконавча директорка Фонду Др. Деніса Муквеге, Катерина Левченко, Урядова уповноважена з питань гендерної політики, Вікторія Покатіс, заступниця головного редактора ділового видання Mind.ua, авторка книги “Незламні”. 

Особистими історіями незламності поділилися Наталія Шамрай, голова Всеукраїнської асоціації центрів надання адміністративних послуг, Алла Кадирова, староста с. Рудня Великодимерської громади Київської області, Світлана Гарнадко, староста Петрівського старостинського округу  Дніпропетровської області, Людмила Костюк, голова Кочубеївської громади Херсонської області, Тетяна Козирська, керівник апарату Херсонської обласної державної адміністрації, Наталія Дзяйло, начальник управління фінансового забезпечення апарату Херсонської ОДА. Вони, як і мільйони інших жінок-українок, є неймовірними героїнями, які в умовах воєнного стану виявили надзвичайні фаховість і жертовність у забезпеченні державних функцій.

На питаннях менторства як інструменту формування  жіночого лідерства в публічному управлінні зупинилися Галина Мещерякова, програмна спеціалістка ООН Жінки, Латіца Томашич Кікерт, стратег, тренер та педагог з адаптивного лідерства, Олена Єна, керівниця програми «Жінки-лідери» Національного Демократичного Інституту, Христина Кіт, очільниця Асоціації жінок-юристок “Юрфем”. 

Юлія Лихач, директорка Вищої школи публічного управління, Наталія Щербак, керівниця Національного тренінгового центру з питань попередження та протидії гендерно зумовленому насильству, Наталя Чермошенцева, експертка проєкту EU4GenderEquality: Служба підтримки реформ, Федір Дунебабін, представник Фонду доктора Деніса Муквеге, Ольга Костенко, Менеджерка Проєкту «HELP, (Освіта в галузі прав людини для юристів) для України, в тому числі під час війни» виступили спікерами панелі щодо освітніх кейсів з професійного навчання публічних службовців у забезпеченні рівних прав і можливостей жінок і чоловіків. 

Зауважимо, що кількість тем і програм з питань державної ґендерної політики щороку зростає. Торік у регіональних центрах підвищення кваліфікації та Вищій школі публічного управління з питань ґендерної рівності та недискримінації навчалися 5 087 осіб. Упродовж 2023 року у Вищій школі разом з експертами проєкту «ЄС за ґендерну рівність» розроблено та реалізовано чотири програми  підвищення кваліфікації та підготовлено 50 тренерів серед державних службовців. 

НАДС спільно з Вищою школою за підтримки NDI розпочали функціонування Школи гендерного мейнстримінгу. Там навчаються 15 уповноважених осіб з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок та чоловіків, (категорія “А”). А з вересня там розпочалося навчання 45 співробітників підрозділів, до компетенції яких віднесено питання забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків (категорії “Б” та “В”). 

 

 

 

 

 

Майже 60% державних службовців вважають, що з початку повномасштабної війни у суспільстві зріс запит на доброчесну поведінку і нульове толерування корупції. Про це зазначила Голова Національного агентства України з питань державної служби Наталія Алюшина під час Форуму з доброчесності для державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування. Захід відбувся в рамках Рішельє-форуму публічної служби. 

Наталія Алюшина зауважила, що у НАДС із 2019 року досліджують настрої державних службовців, а з 2023-го – і посадових осіб місцевого самоврядування в опитуванні «Публічна служба: Ваша точка зору». Один із блоків запитань присвячено вимірюванню доброчесності. 

За словами Голови Агентства, цього року доброчесність посіла третє місце серед цінностей, що обрали для себе державні службовці (44%). На думку Наталії Алюшиної, це свідчить про те, що значна частина службовців поділяє принцип доброчесності та нульового ставлення до корупції. 

«Наш  Форум є полем для діалогу про перспективи прийняття цінностей доброчесності у суспільстві, поточний стан справ та можливість запровадження в Україні відповідних міжнародних практик», - зауважила Наталія Алюшина. 

Голова Національного агентства з питань запобігання корупції Олександр Новіков наголосив на неможливості подолання корупції виключно шляхом покарань. 

«Є рекомендації Організації економічного співробітництва та розвитку, у яких зазначено, що шлях посиленого масштабування правил, обов’язкових до виконання і посилення покарання за їх порушення є обмежено ефективним. Дієвою практикою успішних країн світу є необхідність поширення цінностей публічної доброчесності», - зауважив Голова НАЗК. 

Олександр Новіков зазначив, що законопроєкт 8222 щодо запровадження нової системи заробітної плати у публічному секторі на основі класифікації посад додає системності у побудові доброчесності на державній службі. 

«Доброчесний державний службовець у доброчесному органі, створеному на стандартах доброчесності. Саме такого публічного службовця очікує українське суспільство. Рівень корупції має бути настільки низьким, аби вона не загрожувала державі», - зауважив Семен Кривонос, директор Національного антикорупційного бюро України. 

Він наголосив, що корупція є викликом для державних службовців у контексті  відбудови країни. Адже державні органи «посідатимуть у цих процесах вагоме місце, зокрема у питаннях прозорого розподілу коштів». 

«Недостатньо просто викривати корупцію. Важливо створювати доброчесне середовище із превентивними механізмами. Кожне антикорупційне викриття має призводити до системних змін у відносинах, де існують передумови корупційних процесів. Необхідне суспільне усвідомлення того, що  корупція є внутрішнім ворогом», - наголосив Семен Кривонос. 

На думку директора НАБУ, однією з ключових умов успішної боротьби з корупцією є створення для публічним службовцям належних умов праці, зокрема забезпечення гідної і справедливої заробітної плати.

Також до дискусії долучився Сергій Петухов, заступник керівника проєкту USAID «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «ВзаємоДІЯ» (SACCI)».  

Під час Форуму спікери та глядачі дискутували про те який міжнародний досвід є релевантним для України, які є тренди формування доброчесності на публічній службі, яким чином можна просувати доброчесність через відповідальне лідерство та чи можна формувати культуру доброчесності шляхом навчання.  

Так, міжнародний досвід розбудови доброчесності та сучасні виклики для України обговорили Свейн Еріксен, старший радник Центру з питань доброчесності в оборонному секторі при Міністерстві оборони Норвегії, Юрій Сверба, заступник керівника управління – керівник відділу формування політики доброчесності у публічній сфері Національного агентства з питань запобігання корупції, Анна Федоренко, експертка з розбудови антикорупційного комплаєнсу громадської організації «Фундація інституційного розвитку».   

На питаннях просування доброчесності через відповідальне лідерство зупинилися Роберт Сіверс, Керівник департаменту розробки законодавства та розвитку політик проєкту USAID «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «ВзаємоДія» (SACCI),  Ірина Чаговець, керівник Управління просвітницької роботи та навчальних програм Національного агентства з питань запобігання корупції, Ксенія Годуєва, керівник відділу запобігання корупції Управління внутрішнього контролю Національного антикорупційного бюро України. 

Формування культури доброчесності шляхом навчання публічних службовців стало предметом обговорення серед таких спікерів, як: Еммелі Беншоп, заступниці директора та менеджерки команди Гаазької академії місцевого управління, Катерини Дацко, експертки ПРООН з професійного розвитку антикорупційних уповноважених задля підвищення рівня прозорості та підзвітності процесу відновлення в Україні, Юлії Лихач, директорки Вищої школи публічного управління, Надії Ковальської, керівниці відділу навчання публічних службовців Управління просвітницької роботи та навчальних програм Національного агентства з питань запобігання корупції.

 

 

 

 

 

 

 

 

У рамках Рішельє-форуму публічної служби під час панелі «Панель міжнародна співпраця задля розвитку інституційної спроможності публічної служби» виступили низка експертів. Зокрема Девід Біш керівник академічних програм EF Language Learning Solution – компанії партнера НАДС з вивчення англійської мови відзначив відданість начанню, що продемонстрували учасники програм в Україні. 

«Наша місія відкривати світ через освіту. Маємо досвід співпраці з Урядом України з точки зору тестування і навчальних програм. Ми відчуваємо там  усвідомлення, що іноземна мова є ключем, що дозволяє Україні мати голос у міжнародній спільноті і стати частиною об’єднаної Європи», - зауважив Девід Біш.  

Він відзначив, що з програмами EF Language Learning Solution можна працювати за відсутності електрики чи зв’язку. «З точки зору безпеки, актуальної для України, це практичне спосіб. Навчальні курси було адаптовано під професійні вимоги в Україні, зокрема для різних груп державних службовців. Це дозволяє відстежувати рівень навчання і підтверджувати отримані сертифікати», - наголосив Девід Біш. 

Акіхіто Танака, Президент Японського агентства міжнародного співробітництва (JICA) наголосив, що був вражений під час візиту до України у липні 2023 відданістю державних службовців роботі. «Після початку повномасштабної війни JICA завдяки співпраці з НАДС продовжує приймати на навчання українських публічних службовців. У липні 2023-го JICA і НАДС уклали Меморандум про співпрацю для підвищення кваліфікації державних службовців. Ідеться про короткострокові тренінги, довгострокові програми, зокрема Стипендіальний проєкт з розвитку людських ресурсів. Це дозволяє нам розвивати лідерський потенціал державних службовців в Україні», - підкреслив Акіхіто Танака.

Станіслас Геріні, Міністр з питань трансформації державного сектору та державної служби Французької республіки відзначив, що в умовах війни організація Рішельє-форуму є викликом. «Українській публічній службі довелося витримати колосальні випробування і адаптуватися до них. Але вона продовжує надавати людям послуги навіть у критичних умовах війни», - зауважив Станіслас Геріні. Він запевнив українців у підтримці Франції і свого Міністерства. 

«Знайомий з українською реформою оплати праці. Ми провели дві дискусії на політичному і технічному рівнях. Адже самі запускаємо реформу систему оплати праці на держслужбі. Продовжимо працювати над пошуком рішень, що відповідають нашим національним особливостям. Наші експерти готові допомогти Україні, аби обрані вами реформаторськими рішення стали можливостями. Французькі школи державної служби із їхніми значними навчальними можливостями у вашому розпорядженні», - наголосив Станіслас Геріні. 

 

 

 

 

Рішельє-форум традиційно є комунікаційним майданчиком для обговорення багатьох важливих тем, що стосуються публічної служби. Цього року одна з тематичних панелей форуму була присвячена стійкості публічних службовців. 

Війна змінила країну й усіх нас. І поки ЗСУ звільняють Україну від окупантів, публічні службовці забезпечують життєдіяльність держави. Вони загартовані й згуртовані війною та екстремальними умовами роботи. Саме  про єдність та відданість справі публічних службовців загалом та трудових колективів зокрема розповіли очільники обласних військових адміністрацій. 

«Ми змогли пристосуватися до повномасштабної війни. Попри всі намагання ворога стерти нас з лиця землі. Допомагаємо нашим воїнам, відбудовуємо знищене, працюємо, підтримуючи економіку. Вже 12 листопада працівники обласної адміністрації були в місті та працювали з салонів своїх автомобілів.  Завдяки Starlinkу у багажнику робили доповіді керівництву, налагоджували життя звільнених громад. Надання матеріальної допомоги, забезпечення будівельними матеріалами, евакуація з найбільш небезпечних населених пунктів – ось далеко неповний перелік того, що роблять державні службовці адміністрації. Усе це під обстрілами та в постійній небезпеці», - розповів Олександр Прокудін, начальник Херсонської обласної військової адміністрації. 

Юрій Малашко, начальник Запорізької обласної військової адміністрації розповів, що попри великий відсоток окупованих територій області (70%), вдалося зберегти керованість. У 42 громадах, які перебувають в окупації, створено вже 37 військових адміністрацій. На 76% збережено кадровий склад органів виконавчої влади та місцевого самоврядування. 43 населені пункти знаходяться на лінії бойового зіткнення, довжина якої становить близько 130 км.

«На кожній території у нас своя особлива історія стійкості, яку щодня формують конкретні люди своїми вчинками. «Стійкість по запорізькі» це створені районами та громадами хаби, якими на загал вирішуються всі питання внутрішньо переміщених осіб. У громад на лінії зіткнення дещо інші завдання. Це й організація евакуації, і гуманітарна допомога мешканцям, і забезпечення життєдіяльності території, і підтримка військових. При виконанні службових обов’язків двоє осіб загинули, двоє зазнали поранень», - зазначив керівник області. 

Віталій Кім, начальник Миколаївської обласної військової адміністрації розповів, що з перших днів повномасштабного вторгнення жителі Миколаївщини всі як один стали на боротьбу з окупантами. Кожен робив все можливе, аби допомогти у цій справі. І саме публічні особи та лідери місцевих громад стали опорою для людей, аби було можливим чинити опір та допомагати ЗСУ. А ще поділився історіями мужності та стійкості жителів Миколаївщини.    

«Голова однієї з сільських громад області 4 місяці перебував у полоні в окупантів. Через його телефон вдалося домовитися про обмін 113 людей. А потім і голову громади повернули. Ще один приклад. Мій заступник разом з радником заправляли танки, які відступали з Херсонського напрямку, через те, що у них закінчилося пальне, в полях під прицільними обстрілами. Вони не знали як це робити, але мали завдання та виконували його. Шукали танкістів, заправляли техніку і евакуйовували її, аби вона не дісталася противнику», - розповів Віталій КІМ. На рівні з чоловіками працювали й жінки. Так, жінки-працівниці апарату ОДА опікувалися питаннями харчування військових, медичного забезпечення, інформування населення. Тож сила Миколаївщини не в окремих людях, а в єднанні проти ворога. З болем пригадав день прильоту по адміністративній будівлі ОВА. Тоді загинули 37 осіб…. 

Аби розповісти про стійкість та мужність публічних службовців в НАДС започатковано проєкт «Публічні службовці: загартовані війною». Першими її героями стали Яна Літвінова, Старобільська міська голова, Костянтин Ананченко, начальник Управління у справах молоді та спорту Харківської обласної державної адміністрації, Андрій Єрмоленко, голова Семенівської військової селищної адміністрації, Тетяна Козирська, керівник апарату Херсонської обласної державної адміністрації, Наталія Дзяйло, начальник управління фінансового забезпечення апарату Херсонської обласної державної адміністрації. Учасники форуму переглянули відеосюжети, де службовці ділилися спогадами про початок повномасштабного вторгнення, життя в окупації, роботу... 

Андрія ЄрмоленкаТетяну Козирську та Наталію Дзяйло, які стали учасниками Рішельє-форуму, Голова НАДС Наталія Алюшина нагородила пам’ятними медалями, присвяченими 30-й річниці з дня прийняття першого Закону України «Про державну службу».  

 

 

 

20 вересня  стартував Рішельє-форум публічної служби. Темою цьогорічного заходу стала інституційна стійкість публічної служби в умовах війни.

Під час урочистого відкриття Форуму Голова НАДС Наталія Алюшина зачитала вітальну адресу від Голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, який побажав учасникам заходу сміливого втілення новаторських ідей, ініціатив та рішень, що виведуть публічну службу на новий рівень та зроблять її більш ефективною та відповідальною.

З вітальним словом також виступив Міністр Кабінету Міністрів України Олег Немчінов, наголосивши, що українська система державного управління максимально сприятлива і відкрита до впровадження кращих міжнародних практик та стратегічних ініціатив. Йдеться, зокрема, про реформу системи оплати праці на державній службі, формування культури доброчесності та доступності, просування принципів гендерного балансу.

Голова НАДС Наталія Алюшина як традиційна модераторка Рішельє-форуму коротко нагадала про багаторічну історію цього заходу, який за 15 років існування став міжнародною комунікативною платформою для обміну досвідом та сучасними тенденціями щодо впровадження в діяльність державних органів та органів місцевого самоврядування кращих практик публічного управління.

«Щороку ми збираємося на цьому майданчику аби дискутувати, сперечатися, народжувати геніальні ідеї... У попередні роки тут було озвучено десятки ініціатив. Тут ми формуємо візії і тренди. А згодом перетворюємо їх на практичні кейси системи публічного управління. Вони впливають на зміст і форму публічного адміністрування в Україні. Згадаємо, торік ми міркували про архітектуру нової моделі публічної служби. Насамперед – про інструменти, що посилюють її фундаментальну міцність. Минув рік і усі переконалися, що національна система публічного адміністрування стала міцнішою. Зокрема, за рахунок рішень, які озвучувалися на Рішельє-форумі», - зазначила Голова НАДС.

За словами Наталії Алюшиної, нині актуальними є питання інституційної стійкості публічної служби в умовах війни. Другий рік поспіль публічна служба гідно витримує випробування війною. Адже держава забезпечує усі соціальні зобов’язання. А також – усі процеси, що дозволяють країні успішно протистояти ворогу. 

Віце-прем’єр-міністр з відновлення України – Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков під час онлайн-виступу додав, що завдяки кожному публічному службовцю Україна більш ніж півтора року забезпечує належне функціонування органів державної влади та надання послуг в умовах повномасштабної війни. 

«Реформа децентралізації, яка розпочалась у 2015 році, та показала свою результативність і стійкість саме зараз, під час війни, змінила інститут спроможність органів місцевого самоврядування та його посадових осіб. Ми повинні бути свідомими, що громадяни зараз як ніколи чекають від нас швидких інноваційних рішень, які зможуть не лише відновити зруйновані територіальні громади і забезпечити сталий економічний розвиток, а й стати повноправним членом ЄС», - зазначив Олександр Кубраков.

Голова Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк підкреслила, що реформа публічної служби є частиною євроінтеграційних прагнень України. 

«Цю реформу ми розпочали ще до війни, і попри все, маємо продовжувати її реалізацію. Вона відіграє важливу роль в на шляху нашого руху до ЄС. Важливими складовими реформи є законопроєкт про єдині підходи в оплаті праці державних службовців на основі класифікації посад, що готується до 2-го читання. Також важливо втілити в життя Закон «Про службу в органах місцевого самоврядування», який незабаром уже набере чинності. Будемо продовжувати реформу децентралізації та посилювати спроможності місцевих громад. Крім того, маємо пам’ятати про ще один важливий напрямок реформи – інклюзивність на публічній службі, яка актуалізувалась  внаслідок війни», - сказала Олена Шуляк.

Віце-прем'єр-міністр України – Міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук пригадала власний 22-річний досвід роботи на державній службі та поділилась особистими відчуттями її розвитку. 

«Вдячна тим, хто продовжує реформувати  публічне управління, бо знаю, на скільки це важливо, особливо в умовах війни. За ці роки нам вдалось закласти підвалини якісного державного апарату, який втримав ситуацію, особливо в перші дні війни. Вміння працювати в надзвичайно складних умовах, швидко адаптуватись до нових умов і продовжувати ефективно виконувати свою роботу – це те, що недооцінив ворог. Дякую всім, хто продовжує працювати на перемогу і бере участь у відновленні країни», - підкреслила Ірина Верещук.

Перший заступник Голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко наголосив, що в умовах повномасштабного вторгнення, коли країна бореться, стійкість та інституційна спроможність - це один із факторів перемоги й зростання. 

«Маємо продовжувати реформу державного управління, враховуючи нові обставини. Як один з послідовних прихильників реформи зміни оплати праці вітаю революційний крок Уряду - запропонувати вже в бюджеті на 2024 рік імплементувати нову систему. В довгостроковій перспективі це дасть дуже серйозне підґрунтя для формування якісного публічного врядування в Україні не лише на держслужбі, а й в органах місцевого самоврядування. Також маємо продовжувати курс, який взяло НАДС - покращувати й інституційно зміцнювати систему професійної перепідготовки та навчання наших службовців. В найближчі 5-10 років держслужбу чекає дуже серйозний поступ в напрямі євроінтеграції. Зокрема, одна з основних позицій оцінки ефективності роботи країни на шляху до вступу в ЄС - сталість імплементування тих чи інших норм», - зазначив Олександр Корнієнко. До урочистого відкриття Рішельє-форуму також приєднались міжнародні партнери – представники ЄС, Ради Європи, ПРООН, ООН Жінки, НДІ, OECD/SIGMA, Фонду Ганнса Зайделя, DECIDE, EU4Gender Equality, USAID, ВзаємоДія (SACCI), JICA, SURGe та ін.Крім того, до Рішельє-форуму приєднався спеціальний гість Себастьян Юнгер - письменник, воєнний репортер і психолог, автор культової книги «Плем’я».

«Для мене честь виступати перед вами сьогодні. Я підтримую Україну з тієї дуже простої причини, що я відстоюю людську гідність і свободу. І це саме про те, про що боротьба у вашій країні. Весь світ переконаний, що ви переможете. Це єдино можливий результат у цій війні. Одного дня ми зустрінемось на мирних вулиця ваших міст», - звернувся до учасників Форуму Себастьян Юнгер.Також  було презентовано фотовиставку «Прикордонники і прикордонниці: сім’я і війна», виставку-документ «ВІКНА» Національного центру «Український дім» та фотовиставку «Спалах. Українська фотографія сьогодні».

 

Організація економічного співробітництва та розвитку та Уряд України започаткували Програму ОЕСР для України в межах початкового діалогу щодо вступу до Організації.

Програма була підписана в Парижі на засіданні Ради ОЕСР Прем’єр-міністром України Денисом Шмигалем, Генеральним секретарем Організації економічного співробітництва та розвитку Матіасом Корманном і Міністром закордонних справ Великої Британії Джеймсом Клеверлі.

Програма зосереджена на пріоритетах реконструкції та відновлення України, а також на підтримці її цілей щодо вступу до ОЕСР та ЄС. Вона стосується таких структурних питань, як податкова політика та адміністрування, корпоративне управління, державне управління, доброчесність та боротьба з корупцією, конкуренція та екологічна політика.

Вона також охоплює ключові питання відновлення, такі як інфраструктурна політика та підтримка переміщених осіб і біженців, що повертаються. Програма ґрунтується на попередній роботі ОЕСР в енергетичному та аграрному секторах України. Вона реалізовуватиметься у тісній співпраці з іншими міжнародними партнерами, зокрема через Міжвідомчу платформу координації донорської допомоги, в якій бере участь ОЕСР.

Програма для України передбачає посилення участі держави в 24 органах ОЕСР, а також приєднання до більш ніж 70 правових інструментів ОЕСР протягом чотирьох років.

 

Довідково:

5 липня 2022 року під час Конференції з питань відновлення в Лугано Прем’єр-міністр України від імені держави передав заявку на вступ до ОЕСР.

29 вересня 2022 року Глава Уряду виступив із промовою на відкритті засідання Ради ОЕСР, де заявка була розглянута.

5 жовтня 2022 року Організація економічного співробітництва та розвитку повідомила про старт діалогу щодо вступу України.

16 травня 2023 року у режимі онлайн відбулося четверте засідання Наглядового комітету проєкту Twinning «Наближення національного законодавства України у сфері державного нагляду (контролю) за ГМО у відкритих системах, захисту прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва відповідно до норм і стандартів ЄС» (далі – Проєкт), бенефіціаром якого виступає Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (далі – Держпродспоживслужба). 

Метою Проєкту є сприяння усуненню недоліків у сфері державного нагляду (контролю) за дотриманням заходів безпеки та розповсюдження ГМО у відкритих системах, захисту прав на сорти рослин та виробництва насіння та розсади.

Проєкт впроваджується спільно з органами у сфері фітосанітарії Польщі, Латвії та Нідерландів. 

З вітальним словом до учасників засідання звернувся постійний радник Проєкту Модріс Фрікманіс, який привітав учасників зустрічі та представив порядок денний. 

У свою чергу, до учасників зі вступним словом звернулася керівниця Проєкту від країни-бенефіціара Ольга Шевченко, яка висловила слова вдячності партнерам за їх високу діяльність та плідну співпрацю на всіх етапах реалізації Проєкту. 

Під час заходу постійний радник Проєкту Модріс Фрікманіс здійснив огляд пріоритетних напрямів діяльності, а також представив результати реалізованих заходів за звітний період в рамках трьох компонентів. Зокрема, Модріс Фрікманіс представив результати навчального візиту представників Держпродспоживслужби до Латвії, наголосивши на початку аналізу системи лабораторій в Україні. 

У свою чергу, менеджер Проєкту Леа Грайслер представила квартальний фінансовий звіт та інформацію про комунікаційну діяльність в межах Проєкту.

Також зі словом звернулася керівниця Проєкту від країни-члена ЄС Крістіне Ломакіна, яка висловила подяку постійному раднику за координацію та наголосила на важливості реалізації Проєкту.

У ході засідання експертами та партнерами Проєкту було обговорено та схвалено квартальний звіт № 5 та робочий план на наступний звітний період.

У заході взяли участь експерти Проєкту від країн-членів Європейського Союзу, представники Представництва ЄС в Україні та Держпродспоживслужби.

Від Центру адаптації державної служби до стандартів Європейського Союзу участь у заході взяла завідувач сектору координації Twinning відділу забезпечення діяльності Адміністративного офісу програми Twinning Олена Гончарук.  

 

 Довідково: відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2016 року № 700 «Про затвердження Порядку ініціювання, підготовки та реалізації проєктів Twinning» (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року № 663) НАДС координує впровадження інструменту інституціональної розбудови Європейського Союзу Twinning в Україні. Крім того, НАДС є координатором інструменту інституційної розбудови TAIEX згідно з відповідними нормативно-правовими актами. З метою належної координації інструментів Twinning і TAIEX було створено Адміністративний офіс програми Twinning в Україні, функції якого виконує Центр адаптації державної служби до стандартів Європейського Союзу.

 

Про це зазначила Голова НАДС Наталія Алюшина під час науково-практичної конференції «Європейські орієнтири публічного управління». Захід завершив  інформаційно-просвітницький формат Тижня Європи, ініційований НАДС, спільно з Вищою школою публічного управління та Центром адаптації державної служби до стандартів ЄС. Згадана ініціатива дозволила створити комунікаційний майданчик для обговорення аспектів посилення інституційної спроможності публічної влади у контексті отримання Україною статусу кандидата на вступ до ЄС.

«Ми усвідомлюємо, що статус кандидата на членство в ЄС є поштовхом для запровадження нових стандартів європейського управління. І саме тому важливо, щоб наша робота ґрунтувалась на глибокому аналізі даних, ефективних консультаціях та діалозі з усіма зацікавленими стейкхолдерами», - зауважила Наталія Алюшина.

За її словами, публічні службовці у складний час виявили відданість державі і професійність. В умовах збройної агресії вони продовжують проєвропейські реформи, опрацьовують євроінтеграційні закони, створюють умови для відновлення країни.

На думку Голови Агентства, важливо говорити про посилення інституційної спроможності публічної влади у сфері європейської інтеграції.

«НАДС робить все, аби сучасна система професійного навчання публічних службовців була відкритою до ідей, технологій та інновацій. Вища школа публічного управління, як підвідомчий освітній заклад НАДС, об’єднує експертну мережу фахівців з питань євроінтеграції.  Це дозволяє будувати своєрідний коворкінг ділових і дружніх партнерських стосунків», - розповіла Наталія Алюшина.

Окремо Наталія Алюшина відзначила важливість співпраці з міжнародними партнерами на шляху розбудови системи професійного навчання. За її словами, співпраця НАДС із проектами Офісу Ради Європи в Україні, USAID, TAIEX, МАТРА, EU4PAR, SURGe, ООН Жінки в Україні та іншими збагатила систему професійного навчання новими ідеями, поглядами і практичними речами.

«Налагоджуємо партнерство з міжнародно визнаними освітніми установами: Національною школою державного управління імені Леха Качинського (KSAP), Фінським інститутом державного управління (HAUS), Регіональною школою державного управління (ReSPA), Гаазькою академією місцевого управління, Французьким національним інститутом публічної служби», - зауважила Голова НАДС.

Додамо, що конференція проводилася з метою інтеграції зусиль у пошуку дієвих підходів до розв’язання актуальних теоретичних, методологічних та практичних викликів, пов’язаних з формуванням та функціонуванням ефективної системи публічного управління відповідно до принципів державного управління SIGMA. За результатами планується видання колективної монографії «Європейські орієнтири публічного управління».

До конференції доєдналися Національна комісія зі стандартів державної мови, Західноукраїнський національний університет, Національний університет біоресурсів і природокористування України, Національний університет «Чернігівська політехніка», Національний технічний університет України «КПІ», Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Національний лісотехнічний університет, Профспілка працівників державних установ України.

 

 

 

 

07 березня 2023 року відбулося засідання Робочої групи з питань координації впровадження інструментів інституціональної розбудови Twinning і ТАІЕХ в Україні.

У своїй вітальній промові Голова Національного агентства України з питань державної служби (далі – НАДС) Наталія Алюшина привітала усіх присутніх та зазначила, що реалізація інструментів інституціональної розбудови Twinning і ТАІЕХ в Україні є запорукою ефективного впровадження стратегічних реформ та адаптації українського законодавства до норм та стандартів Європейського Союзу.

В свою чергу, керівник Програм співробітництва Представництва Європейського Союзу в Україні Фредерік Кьоне висловив подяку за ефективне співробітництво в рамках реалізації інструментів Twinning і ТАІЕХ, акцентувавши увагу на основних досягненнях впродовж 2022 року. 

Зі свого боку, директор Центру адаптації державної служби до стандартів Європейського Союзу Марина Канавець представила основні результати опрацювання проєктних пропозицій Twinning, отриманих від органів державної влади в рамках програмування у 2022 році.

Координатор проєктів Twinning Представництва Європейського Союзу в Україні Вікторія Бріч, в свою чергу, висловила пропозиції щодо перегляду Робочого плану проєктів Twinning з огляду на втрату актуальності окремих проєктів.

Крім того, головний консультант сектору координації Twinning відділу забезпечення діяльності Адміністративного офісу програми Twinning Олена Гончарук представила Робочий план проєктів Twinning в Україні, який включає 76 проєктів (57 проєктів завершено, 3 перебувають на стадії реалізації, 16 проєктів – на стадії підготовки детального технічного завдання Twinning Fiche).

У рамках засідання координатор проєктів TAIEX Представництва Європейського Союзу в Україні Анна Страшук та начальник відділу забезпечення діяльності  Адміністративного офісу програми Twinning Яна Николаєва обговорили План залучення зовнішньої допомоги Європейської Комісії у рамках інструменту інституціональної розбудови TAIEX на 2023 рік. Також були окреслені результати залучення технічної допомоги Європейської Комісії у рамках TAIEX за 2022 рік.

У засіданні взяли участь представники Представництва ЄС в Україні, Офісу Президента України, Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції Секретаріату Кабінету Міністрів України, Міністерства закордонних справ України, Міністерства економіки України, НАДС та Центру адаптації державної служби до стандартів Європейського Союзу.

 

Довідково: відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2016 року № 700 «Про затвердження Порядку ініціювання, підготовки та реалізації проєктів Twinning» (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 р. № 663) НАДС координує впровадження інструменту інституціональної розбудови Європейського Союзу Twinning в Україні. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 9 вересня 2020 р. № 813 «Про затвердження Порядку підготовки, схвалення та виконання плану залучення зовнішньої допомоги Європейської Комісії у рамках TAIEX»,  координацію реалізації інструменту інституціональної розбудови TAIEX в Україні здійснює Центр адаптації державної служби до стандартів Європейського Союзу.

 

 

 

Ми здобули кандидатство. Цього року час для рішення про початок переговорів щодо членства.

Саме з Україною величний проект мирної, вільної та об’єднаної Європи стане довершеним.

Ми разом у боротьбі, а отже, будемо разом і в перемозі. Хай живе Європа! Хай живе свобода! 

Сторінка 1 з 14

Підписатися на новини

КУХ Сергій

Для України є пріоритетом забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків. Зокрема на публічній службі. В умовах війни це – чинник капіталізації інституцій, професійного зростання службовців і загалом – розвитку управлінського потенціалу країни. Про це зазначила Голова Національного агентства України з питань державної служби Наталія Алюшина під час міжнародного семінару «Трансформація жіночого лідерства в умовах війни: нові виклики та перспективи». Захід з питань гендерної рівності вже втретє відбувся в рамках Рішельє-форуму публічної служби.

«Ми прагнемо запроваджувати гендерний мейстримінг у публічній службі, зокрема серед представників вищого корпусу, категорії «А». Саме вони відповідають за цілісність і дієвість інституцій, а також – за посилення кадрового потенціалу. Гендерний баланс на рівні прийняття рішень варто розглядати як пріоритет європейської інтеграції України. Відзначу, що кількість жінок на посадах категорії «А» в Україні зростає. Їх вже 31% станом на червень 2023 року. І це важливий чинник в інтеграції ґендерної рівності у публічній службі», - зауважила Наталія Алюшина.  

Формування відповідального жіночого лідерства у публічному управлінні в умовах воєнного стану, менторство як інструмент формування такого лідерства, успішні освітні кейси з професійного навчання з питань забезпечення рівних прав і можливостей чоловіків та жінок – такі питання були ключовими під час тематичних панелей. Учасниками стали уповноважені особи/координатори з питань забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків, представники підрозділів, що опікуються питаннями ґендерної рівності, посадові особи місцевого самоврядування, освітяни та експерти. 

Серед спікерів були Уляна Токарєва, заступник Міністра соціальної політики України, Джулія Бруссард, заступниця Представниці ООН Жінки в Україні, Павло Замостян, заступник Представника Фонду ООН в галузі народонаселення та Катрійн Коппенс, виконавча директорка Фонду Др. Деніса Муквеге, Катерина Левченко, Урядова уповноважена з питань гендерної політики, Вікторія Покатіс, заступниця головного редактора ділового видання Mind.ua, авторка книги “Незламні”. 

Особистими історіями незламності поділилися Наталія Шамрай, голова Всеукраїнської асоціації центрів надання адміністративних послуг, Алла Кадирова, староста с. Рудня Великодимерської громади Київської області, Світлана Гарнадко, староста Петрівського старостинського округу  Дніпропетровської області, Людмила Костюк, голова Кочубеївської громади Херсонської області, Тетяна Козирська, керівник апарату Херсонської обласної державної адміністрації, Наталія Дзяйло, начальник управління фінансового забезпечення апарату Херсонської ОДА. Вони, як і мільйони інших жінок-українок, є неймовірними героїнями, які в умовах воєнного стану виявили надзвичайні фаховість і жертовність у забезпеченні державних функцій.

На питаннях менторства як інструменту формування  жіночого лідерства в публічному управлінні зупинилися Галина Мещерякова, програмна спеціалістка ООН Жінки, Латіца Томашич Кікерт, стратег, тренер та педагог з адаптивного лідерства, Олена Єна, керівниця програми «Жінки-лідери» Національного Демократичного Інституту, Христина Кіт, очільниця Асоціації жінок-юристок “Юрфем”. 

Юлія Лихач, директорка Вищої школи публічного управління, Наталія Щербак, керівниця Національного тренінгового центру з питань попередження та протидії гендерно зумовленому насильству, Наталя Чермошенцева, експертка проєкту EU4GenderEquality: Служба підтримки реформ, Федір Дунебабін, представник Фонду доктора Деніса Муквеге, Ольга Костенко, Менеджерка Проєкту «HELP, (Освіта в галузі прав людини для юристів) для України, в тому числі під час війни» виступили спікерами панелі щодо освітніх кейсів з професійного навчання публічних службовців у забезпеченні рівних прав і можливостей жінок і чоловіків. 

Зауважимо, що кількість тем і програм з питань державної ґендерної політики щороку зростає. Торік у регіональних центрах підвищення кваліфікації та Вищій школі публічного управління з питань ґендерної рівності та недискримінації навчалися 5 087 осіб. Упродовж 2023 року у Вищій школі разом з експертами проєкту «ЄС за ґендерну рівність» розроблено та реалізовано чотири програми  підвищення кваліфікації та підготовлено 50 тренерів серед державних службовців. 

НАДС спільно з Вищою школою за підтримки NDI розпочали функціонування Школи гендерного мейнстримінгу. Там навчаються 15 уповноважених осіб з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок та чоловіків, (категорія “А”). А з вересня там розпочалося навчання 45 співробітників підрозділів, до компетенції яких віднесено питання забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків (категорії “Б” та “В”). 

 

 

 

 

 

Майже 60% державних службовців вважають, що з початку повномасштабної війни у суспільстві зріс запит на доброчесну поведінку і нульове толерування корупції. Про це зазначила Голова Національного агентства України з питань державної служби Наталія Алюшина під час Форуму з доброчесності для державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування. Захід відбувся в рамках Рішельє-форуму публічної служби. 

Наталія Алюшина зауважила, що у НАДС із 2019 року досліджують настрої державних службовців, а з 2023-го – і посадових осіб місцевого самоврядування в опитуванні «Публічна служба: Ваша точка зору». Один із блоків запитань присвячено вимірюванню доброчесності. 

За словами Голови Агентства, цього року доброчесність посіла третє місце серед цінностей, що обрали для себе державні службовці (44%). На думку Наталії Алюшиної, це свідчить про те, що значна частина службовців поділяє принцип доброчесності та нульового ставлення до корупції. 

«Наш  Форум є полем для діалогу про перспективи прийняття цінностей доброчесності у суспільстві, поточний стан справ та можливість запровадження в Україні відповідних міжнародних практик», - зауважила Наталія Алюшина. 

Голова Національного агентства з питань запобігання корупції Олександр Новіков наголосив на неможливості подолання корупції виключно шляхом покарань. 

«Є рекомендації Організації економічного співробітництва та розвитку, у яких зазначено, що шлях посиленого масштабування правил, обов’язкових до виконання і посилення покарання за їх порушення є обмежено ефективним. Дієвою практикою успішних країн світу є необхідність поширення цінностей публічної доброчесності», - зауважив Голова НАЗК. 

Олександр Новіков зазначив, що законопроєкт 8222 щодо запровадження нової системи заробітної плати у публічному секторі на основі класифікації посад додає системності у побудові доброчесності на державній службі. 

«Доброчесний державний службовець у доброчесному органі, створеному на стандартах доброчесності. Саме такого публічного службовця очікує українське суспільство. Рівень корупції має бути настільки низьким, аби вона не загрожувала державі», - зауважив Семен Кривонос, директор Національного антикорупційного бюро України. 

Він наголосив, що корупція є викликом для державних службовців у контексті  відбудови країни. Адже державні органи «посідатимуть у цих процесах вагоме місце, зокрема у питаннях прозорого розподілу коштів». 

«Недостатньо просто викривати корупцію. Важливо створювати доброчесне середовище із превентивними механізмами. Кожне антикорупційне викриття має призводити до системних змін у відносинах, де існують передумови корупційних процесів. Необхідне суспільне усвідомлення того, що  корупція є внутрішнім ворогом», - наголосив Семен Кривонос. 

На думку директора НАБУ, однією з ключових умов успішної боротьби з корупцією є створення для публічним службовцям належних умов праці, зокрема забезпечення гідної і справедливої заробітної плати.

Також до дискусії долучився Сергій Петухов, заступник керівника проєкту USAID «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «ВзаємоДІЯ» (SACCI)».  

Під час Форуму спікери та глядачі дискутували про те який міжнародний досвід є релевантним для України, які є тренди формування доброчесності на публічній службі, яким чином можна просувати доброчесність через відповідальне лідерство та чи можна формувати культуру доброчесності шляхом навчання.  

Так, міжнародний досвід розбудови доброчесності та сучасні виклики для України обговорили Свейн Еріксен, старший радник Центру з питань доброчесності в оборонному секторі при Міністерстві оборони Норвегії, Юрій Сверба, заступник керівника управління – керівник відділу формування політики доброчесності у публічній сфері Національного агентства з питань запобігання корупції, Анна Федоренко, експертка з розбудови антикорупційного комплаєнсу громадської організації «Фундація інституційного розвитку».   

На питаннях просування доброчесності через відповідальне лідерство зупинилися Роберт Сіверс, Керівник департаменту розробки законодавства та розвитку політик проєкту USAID «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «ВзаємоДія» (SACCI),  Ірина Чаговець, керівник Управління просвітницької роботи та навчальних програм Національного агентства з питань запобігання корупції, Ксенія Годуєва, керівник відділу запобігання корупції Управління внутрішнього контролю Національного антикорупційного бюро України. 

Формування культури доброчесності шляхом навчання публічних службовців стало предметом обговорення серед таких спікерів, як: Еммелі Беншоп, заступниці директора та менеджерки команди Гаазької академії місцевого управління, Катерини Дацко, експертки ПРООН з професійного розвитку антикорупційних уповноважених задля підвищення рівня прозорості та підзвітності процесу відновлення в Україні, Юлії Лихач, директорки Вищої школи публічного управління, Надії Ковальської, керівниці відділу навчання публічних службовців Управління просвітницької роботи та навчальних програм Національного агентства з питань запобігання корупції.

 

 

 

 

 

 

 

 

У рамках Рішельє-форуму публічної служби під час панелі «Панель міжнародна співпраця задля розвитку інституційної спроможності публічної служби» виступили низка експертів. Зокрема Девід Біш керівник академічних програм EF Language Learning Solution – компанії партнера НАДС з вивчення англійської мови відзначив відданість начанню, що продемонстрували учасники програм в Україні. 

«Наша місія відкривати світ через освіту. Маємо досвід співпраці з Урядом України з точки зору тестування і навчальних програм. Ми відчуваємо там  усвідомлення, що іноземна мова є ключем, що дозволяє Україні мати голос у міжнародній спільноті і стати частиною об’єднаної Європи», - зауважив Девід Біш.  

Він відзначив, що з програмами EF Language Learning Solution можна працювати за відсутності електрики чи зв’язку. «З точки зору безпеки, актуальної для України, це практичне спосіб. Навчальні курси було адаптовано під професійні вимоги в Україні, зокрема для різних груп державних службовців. Це дозволяє відстежувати рівень навчання і підтверджувати отримані сертифікати», - наголосив Девід Біш. 

Акіхіто Танака, Президент Японського агентства міжнародного співробітництва (JICA) наголосив, що був вражений під час візиту до України у липні 2023 відданістю державних службовців роботі. «Після початку повномасштабної війни JICA завдяки співпраці з НАДС продовжує приймати на навчання українських публічних службовців. У липні 2023-го JICA і НАДС уклали Меморандум про співпрацю для підвищення кваліфікації державних службовців. Ідеться про короткострокові тренінги, довгострокові програми, зокрема Стипендіальний проєкт з розвитку людських ресурсів. Це дозволяє нам розвивати лідерський потенціал державних службовців в Україні», - підкреслив Акіхіто Танака.

Станіслас Геріні, Міністр з питань трансформації державного сектору та державної служби Французької республіки відзначив, що в умовах війни організація Рішельє-форуму є викликом. «Українській публічній службі довелося витримати колосальні випробування і адаптуватися до них. Але вона продовжує надавати людям послуги навіть у критичних умовах війни», - зауважив Станіслас Геріні. Він запевнив українців у підтримці Франції і свого Міністерства. 

«Знайомий з українською реформою оплати праці. Ми провели дві дискусії на політичному і технічному рівнях. Адже самі запускаємо реформу систему оплати праці на держслужбі. Продовжимо працювати над пошуком рішень, що відповідають нашим національним особливостям. Наші експерти готові допомогти Україні, аби обрані вами реформаторськими рішення стали можливостями. Французькі школи державної служби із їхніми значними навчальними можливостями у вашому розпорядженні», - наголосив Станіслас Геріні. 

 

 

 

 

Рішельє-форум традиційно є комунікаційним майданчиком для обговорення багатьох важливих тем, що стосуються публічної служби. Цього року одна з тематичних панелей форуму була присвячена стійкості публічних службовців. 

Війна змінила країну й усіх нас. І поки ЗСУ звільняють Україну від окупантів, публічні службовці забезпечують життєдіяльність держави. Вони загартовані й згуртовані війною та екстремальними умовами роботи. Саме  про єдність та відданість справі публічних службовців загалом та трудових колективів зокрема розповіли очільники обласних військових адміністрацій. 

«Ми змогли пристосуватися до повномасштабної війни. Попри всі намагання ворога стерти нас з лиця землі. Допомагаємо нашим воїнам, відбудовуємо знищене, працюємо, підтримуючи економіку. Вже 12 листопада працівники обласної адміністрації були в місті та працювали з салонів своїх автомобілів.  Завдяки Starlinkу у багажнику робили доповіді керівництву, налагоджували життя звільнених громад. Надання матеріальної допомоги, забезпечення будівельними матеріалами, евакуація з найбільш небезпечних населених пунктів – ось далеко неповний перелік того, що роблять державні службовці адміністрації. Усе це під обстрілами та в постійній небезпеці», - розповів Олександр Прокудін, начальник Херсонської обласної військової адміністрації. 

Юрій Малашко, начальник Запорізької обласної військової адміністрації розповів, що попри великий відсоток окупованих територій області (70%), вдалося зберегти керованість. У 42 громадах, які перебувають в окупації, створено вже 37 військових адміністрацій. На 76% збережено кадровий склад органів виконавчої влади та місцевого самоврядування. 43 населені пункти знаходяться на лінії бойового зіткнення, довжина якої становить близько 130 км.

«На кожній території у нас своя особлива історія стійкості, яку щодня формують конкретні люди своїми вчинками. «Стійкість по запорізькі» це створені районами та громадами хаби, якими на загал вирішуються всі питання внутрішньо переміщених осіб. У громад на лінії зіткнення дещо інші завдання. Це й організація евакуації, і гуманітарна допомога мешканцям, і забезпечення життєдіяльності території, і підтримка військових. При виконанні службових обов’язків двоє осіб загинули, двоє зазнали поранень», - зазначив керівник області. 

Віталій Кім, начальник Миколаївської обласної військової адміністрації розповів, що з перших днів повномасштабного вторгнення жителі Миколаївщини всі як один стали на боротьбу з окупантами. Кожен робив все можливе, аби допомогти у цій справі. І саме публічні особи та лідери місцевих громад стали опорою для людей, аби було можливим чинити опір та допомагати ЗСУ. А ще поділився історіями мужності та стійкості жителів Миколаївщини.    

«Голова однієї з сільських громад області 4 місяці перебував у полоні в окупантів. Через його телефон вдалося домовитися про обмін 113 людей. А потім і голову громади повернули. Ще один приклад. Мій заступник разом з радником заправляли танки, які відступали з Херсонського напрямку, через те, що у них закінчилося пальне, в полях під прицільними обстрілами. Вони не знали як це робити, але мали завдання та виконували його. Шукали танкістів, заправляли техніку і евакуйовували її, аби вона не дісталася противнику», - розповів Віталій КІМ. На рівні з чоловіками працювали й жінки. Так, жінки-працівниці апарату ОДА опікувалися питаннями харчування військових, медичного забезпечення, інформування населення. Тож сила Миколаївщини не в окремих людях, а в єднанні проти ворога. З болем пригадав день прильоту по адміністративній будівлі ОВА. Тоді загинули 37 осіб…. 

Аби розповісти про стійкість та мужність публічних службовців в НАДС започатковано проєкт «Публічні службовці: загартовані війною». Першими її героями стали Яна Літвінова, Старобільська міська голова, Костянтин Ананченко, начальник Управління у справах молоді та спорту Харківської обласної державної адміністрації, Андрій Єрмоленко, голова Семенівської військової селищної адміністрації, Тетяна Козирська, керівник апарату Херсонської обласної державної адміністрації, Наталія Дзяйло, начальник управління фінансового забезпечення апарату Херсонської обласної державної адміністрації. Учасники форуму переглянули відеосюжети, де службовці ділилися спогадами про початок повномасштабного вторгнення, життя в окупації, роботу... 

Андрія ЄрмоленкаТетяну Козирську та Наталію Дзяйло, які стали учасниками Рішельє-форуму, Голова НАДС Наталія Алюшина нагородила пам’ятними медалями, присвяченими 30-й річниці з дня прийняття першого Закону України «Про державну службу».  

 

 

 

20 вересня  стартував Рішельє-форум публічної служби. Темою цьогорічного заходу стала інституційна стійкість публічної служби в умовах війни.

Під час урочистого відкриття Форуму Голова НАДС Наталія Алюшина зачитала вітальну адресу від Голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, який побажав учасникам заходу сміливого втілення новаторських ідей, ініціатив та рішень, що виведуть публічну службу на новий рівень та зроблять її більш ефективною та відповідальною.

З вітальним словом також виступив Міністр Кабінету Міністрів України Олег Немчінов, наголосивши, що українська система державного управління максимально сприятлива і відкрита до впровадження кращих міжнародних практик та стратегічних ініціатив. Йдеться, зокрема, про реформу системи оплати праці на державній службі, формування культури доброчесності та доступності, просування принципів гендерного балансу.

Голова НАДС Наталія Алюшина як традиційна модераторка Рішельє-форуму коротко нагадала про багаторічну історію цього заходу, який за 15 років існування став міжнародною комунікативною платформою для обміну досвідом та сучасними тенденціями щодо впровадження в діяльність державних органів та органів місцевого самоврядування кращих практик публічного управління.

«Щороку ми збираємося на цьому майданчику аби дискутувати, сперечатися, народжувати геніальні ідеї... У попередні роки тут було озвучено десятки ініціатив. Тут ми формуємо візії і тренди. А згодом перетворюємо їх на практичні кейси системи публічного управління. Вони впливають на зміст і форму публічного адміністрування в Україні. Згадаємо, торік ми міркували про архітектуру нової моделі публічної служби. Насамперед – про інструменти, що посилюють її фундаментальну міцність. Минув рік і усі переконалися, що національна система публічного адміністрування стала міцнішою. Зокрема, за рахунок рішень, які озвучувалися на Рішельє-форумі», - зазначила Голова НАДС.

За словами Наталії Алюшиної, нині актуальними є питання інституційної стійкості публічної служби в умовах війни. Другий рік поспіль публічна служба гідно витримує випробування війною. Адже держава забезпечує усі соціальні зобов’язання. А також – усі процеси, що дозволяють країні успішно протистояти ворогу. 

Віце-прем’єр-міністр з відновлення України – Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков під час онлайн-виступу додав, що завдяки кожному публічному службовцю Україна більш ніж півтора року забезпечує належне функціонування органів державної влади та надання послуг в умовах повномасштабної війни. 

«Реформа децентралізації, яка розпочалась у 2015 році, та показала свою результативність і стійкість саме зараз, під час війни, змінила інститут спроможність органів місцевого самоврядування та його посадових осіб. Ми повинні бути свідомими, що громадяни зараз як ніколи чекають від нас швидких інноваційних рішень, які зможуть не лише відновити зруйновані територіальні громади і забезпечити сталий економічний розвиток, а й стати повноправним членом ЄС», - зазначив Олександр Кубраков.

Голова Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк підкреслила, що реформа публічної служби є частиною євроінтеграційних прагнень України. 

«Цю реформу ми розпочали ще до війни, і попри все, маємо продовжувати її реалізацію. Вона відіграє важливу роль в на шляху нашого руху до ЄС. Важливими складовими реформи є законопроєкт про єдині підходи в оплаті праці державних службовців на основі класифікації посад, що готується до 2-го читання. Також важливо втілити в життя Закон «Про службу в органах місцевого самоврядування», який незабаром уже набере чинності. Будемо продовжувати реформу децентралізації та посилювати спроможності місцевих громад. Крім того, маємо пам’ятати про ще один важливий напрямок реформи – інклюзивність на публічній службі, яка актуалізувалась  внаслідок війни», - сказала Олена Шуляк.

Віце-прем'єр-міністр України – Міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук пригадала власний 22-річний досвід роботи на державній службі та поділилась особистими відчуттями її розвитку. 

«Вдячна тим, хто продовжує реформувати  публічне управління, бо знаю, на скільки це важливо, особливо в умовах війни. За ці роки нам вдалось закласти підвалини якісного державного апарату, який втримав ситуацію, особливо в перші дні війни. Вміння працювати в надзвичайно складних умовах, швидко адаптуватись до нових умов і продовжувати ефективно виконувати свою роботу – це те, що недооцінив ворог. Дякую всім, хто продовжує працювати на перемогу і бере участь у відновленні країни», - підкреслила Ірина Верещук.

Перший заступник Голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко наголосив, що в умовах повномасштабного вторгнення, коли країна бореться, стійкість та інституційна спроможність - це один із факторів перемоги й зростання. 

«Маємо продовжувати реформу державного управління, враховуючи нові обставини. Як один з послідовних прихильників реформи зміни оплати праці вітаю революційний крок Уряду - запропонувати вже в бюджеті на 2024 рік імплементувати нову систему. В довгостроковій перспективі це дасть дуже серйозне підґрунтя для формування якісного публічного врядування в Україні не лише на держслужбі, а й в органах місцевого самоврядування. Також маємо продовжувати курс, який взяло НАДС - покращувати й інституційно зміцнювати систему професійної перепідготовки та навчання наших службовців. В найближчі 5-10 років держслужбу чекає дуже серйозний поступ в напрямі євроінтеграції. Зокрема, одна з основних позицій оцінки ефективності роботи країни на шляху до вступу в ЄС - сталість імплементування тих чи інших норм», - зазначив Олександр Корнієнко. До урочистого відкриття Рішельє-форуму також приєднались міжнародні партнери – представники ЄС, Ради Європи, ПРООН, ООН Жінки, НДІ, OECD/SIGMA, Фонду Ганнса Зайделя, DECIDE, EU4Gender Equality, USAID, ВзаємоДія (SACCI), JICA, SURGe та ін.Крім того, до Рішельє-форуму приєднався спеціальний гість Себастьян Юнгер - письменник, воєнний репортер і психолог, автор культової книги «Плем’я».

«Для мене честь виступати перед вами сьогодні. Я підтримую Україну з тієї дуже простої причини, що я відстоюю людську гідність і свободу. І це саме про те, про що боротьба у вашій країні. Весь світ переконаний, що ви переможете. Це єдино можливий результат у цій війні. Одного дня ми зустрінемось на мирних вулиця ваших міст», - звернувся до учасників Форуму Себастьян Юнгер.Також  було презентовано фотовиставку «Прикордонники і прикордонниці: сім’я і війна», виставку-документ «ВІКНА» Національного центру «Український дім» та фотовиставку «Спалах. Українська фотографія сьогодні».

 

Організація економічного співробітництва та розвитку та Уряд України започаткували Програму ОЕСР для України в межах початкового діалогу щодо вступу до Організації.

Програма була підписана в Парижі на засіданні Ради ОЕСР Прем’єр-міністром України Денисом Шмигалем, Генеральним секретарем Організації економічного співробітництва та розвитку Матіасом Корманном і Міністром закордонних справ Великої Британії Джеймсом Клеверлі.

Програма зосереджена на пріоритетах реконструкції та відновлення України, а також на підтримці її цілей щодо вступу до ОЕСР та ЄС. Вона стосується таких структурних питань, як податкова політика та адміністрування, корпоративне управління, державне управління, доброчесність та боротьба з корупцією, конкуренція та екологічна політика.

Вона також охоплює ключові питання відновлення, такі як інфраструктурна політика та підтримка переміщених осіб і біженців, що повертаються. Програма ґрунтується на попередній роботі ОЕСР в енергетичному та аграрному секторах України. Вона реалізовуватиметься у тісній співпраці з іншими міжнародними партнерами, зокрема через Міжвідомчу платформу координації донорської допомоги, в якій бере участь ОЕСР.

Програма для України передбачає посилення участі держави в 24 органах ОЕСР, а також приєднання до більш ніж 70 правових інструментів ОЕСР протягом чотирьох років.

 

Довідково:

5 липня 2022 року під час Конференції з питань відновлення в Лугано Прем’єр-міністр України від імені держави передав заявку на вступ до ОЕСР.

29 вересня 2022 року Глава Уряду виступив із промовою на відкритті засідання Ради ОЕСР, де заявка була розглянута.

5 жовтня 2022 року Організація економічного співробітництва та розвитку повідомила про старт діалогу щодо вступу України.

16 травня 2023 року у режимі онлайн відбулося четверте засідання Наглядового комітету проєкту Twinning «Наближення національного законодавства України у сфері державного нагляду (контролю) за ГМО у відкритих системах, захисту прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва відповідно до норм і стандартів ЄС» (далі – Проєкт), бенефіціаром якого виступає Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (далі – Держпродспоживслужба). 

Метою Проєкту є сприяння усуненню недоліків у сфері державного нагляду (контролю) за дотриманням заходів безпеки та розповсюдження ГМО у відкритих системах, захисту прав на сорти рослин та виробництва насіння та розсади.

Проєкт впроваджується спільно з органами у сфері фітосанітарії Польщі, Латвії та Нідерландів. 

З вітальним словом до учасників засідання звернувся постійний радник Проєкту Модріс Фрікманіс, який привітав учасників зустрічі та представив порядок денний. 

У свою чергу, до учасників зі вступним словом звернулася керівниця Проєкту від країни-бенефіціара Ольга Шевченко, яка висловила слова вдячності партнерам за їх високу діяльність та плідну співпрацю на всіх етапах реалізації Проєкту. 

Під час заходу постійний радник Проєкту Модріс Фрікманіс здійснив огляд пріоритетних напрямів діяльності, а також представив результати реалізованих заходів за звітний період в рамках трьох компонентів. Зокрема, Модріс Фрікманіс представив результати навчального візиту представників Держпродспоживслужби до Латвії, наголосивши на початку аналізу системи лабораторій в Україні. 

У свою чергу, менеджер Проєкту Леа Грайслер представила квартальний фінансовий звіт та інформацію про комунікаційну діяльність в межах Проєкту.

Також зі словом звернулася керівниця Проєкту від країни-члена ЄС Крістіне Ломакіна, яка висловила подяку постійному раднику за координацію та наголосила на важливості реалізації Проєкту.

У ході засідання експертами та партнерами Проєкту було обговорено та схвалено квартальний звіт № 5 та робочий план на наступний звітний період.

У заході взяли участь експерти Проєкту від країн-членів Європейського Союзу, представники Представництва ЄС в Україні та Держпродспоживслужби.

Від Центру адаптації державної служби до стандартів Європейського Союзу участь у заході взяла завідувач сектору координації Twinning відділу забезпечення діяльності Адміністративного офісу програми Twinning Олена Гончарук.  

 

 Довідково: відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2016 року № 700 «Про затвердження Порядку ініціювання, підготовки та реалізації проєктів Twinning» (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року № 663) НАДС координує впровадження інструменту інституціональної розбудови Європейського Союзу Twinning в Україні. Крім того, НАДС є координатором інструменту інституційної розбудови TAIEX згідно з відповідними нормативно-правовими актами. З метою належної координації інструментів Twinning і TAIEX було створено Адміністративний офіс програми Twinning в Україні, функції якого виконує Центр адаптації державної служби до стандартів Європейського Союзу.

 

Про це зазначила Голова НАДС Наталія Алюшина під час науково-практичної конференції «Європейські орієнтири публічного управління». Захід завершив  інформаційно-просвітницький формат Тижня Європи, ініційований НАДС, спільно з Вищою школою публічного управління та Центром адаптації державної служби до стандартів ЄС. Згадана ініціатива дозволила створити комунікаційний майданчик для обговорення аспектів посилення інституційної спроможності публічної влади у контексті отримання Україною статусу кандидата на вступ до ЄС.

«Ми усвідомлюємо, що статус кандидата на членство в ЄС є поштовхом для запровадження нових стандартів європейського управління. І саме тому важливо, щоб наша робота ґрунтувалась на глибокому аналізі даних, ефективних консультаціях та діалозі з усіма зацікавленими стейкхолдерами», - зауважила Наталія Алюшина.

За її словами, публічні службовці у складний час виявили відданість державі і професійність. В умовах збройної агресії вони продовжують проєвропейські реформи, опрацьовують євроінтеграційні закони, створюють умови для відновлення країни.

На думку Голови Агентства, важливо говорити про посилення інституційної спроможності публічної влади у сфері європейської інтеграції.

«НАДС робить все, аби сучасна система професійного навчання публічних службовців була відкритою до ідей, технологій та інновацій. Вища школа публічного управління, як підвідомчий освітній заклад НАДС, об’єднує експертну мережу фахівців з питань євроінтеграції.  Це дозволяє будувати своєрідний коворкінг ділових і дружніх партнерських стосунків», - розповіла Наталія Алюшина.

Окремо Наталія Алюшина відзначила важливість співпраці з міжнародними партнерами на шляху розбудови системи професійного навчання. За її словами, співпраця НАДС із проектами Офісу Ради Європи в Україні, USAID, TAIEX, МАТРА, EU4PAR, SURGe, ООН Жінки в Україні та іншими збагатила систему професійного навчання новими ідеями, поглядами і практичними речами.

«Налагоджуємо партнерство з міжнародно визнаними освітніми установами: Національною школою державного управління імені Леха Качинського (KSAP), Фінським інститутом державного управління (HAUS), Регіональною школою державного управління (ReSPA), Гаазькою академією місцевого управління, Французьким національним інститутом публічної служби», - зауважила Голова НАДС.

Додамо, що конференція проводилася з метою інтеграції зусиль у пошуку дієвих підходів до розв’язання актуальних теоретичних, методологічних та практичних викликів, пов’язаних з формуванням та функціонуванням ефективної системи публічного управління відповідно до принципів державного управління SIGMA. За результатами планується видання колективної монографії «Європейські орієнтири публічного управління».

До конференції доєдналися Національна комісія зі стандартів державної мови, Західноукраїнський національний університет, Національний університет біоресурсів і природокористування України, Національний університет «Чернігівська політехніка», Національний технічний університет України «КПІ», Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Національний лісотехнічний університет, Профспілка працівників державних установ України.

 

 

 

 

07 березня 2023 року відбулося засідання Робочої групи з питань координації впровадження інструментів інституціональної розбудови Twinning і ТАІЕХ в Україні.

У своїй вітальній промові Голова Національного агентства України з питань державної служби (далі – НАДС) Наталія Алюшина привітала усіх присутніх та зазначила, що реалізація інструментів інституціональної розбудови Twinning і ТАІЕХ в Україні є запорукою ефективного впровадження стратегічних реформ та адаптації українського законодавства до норм та стандартів Європейського Союзу.

В свою чергу, керівник Програм співробітництва Представництва Європейського Союзу в Україні Фредерік Кьоне висловив подяку за ефективне співробітництво в рамках реалізації інструментів Twinning і ТАІЕХ, акцентувавши увагу на основних досягненнях впродовж 2022 року. 

Зі свого боку, директор Центру адаптації державної служби до стандартів Європейського Союзу Марина Канавець представила основні результати опрацювання проєктних пропозицій Twinning, отриманих від органів державної влади в рамках програмування у 2022 році.

Координатор проєктів Twinning Представництва Європейського Союзу в Україні Вікторія Бріч, в свою чергу, висловила пропозиції щодо перегляду Робочого плану проєктів Twinning з огляду на втрату актуальності окремих проєктів.

Крім того, головний консультант сектору координації Twinning відділу забезпечення діяльності Адміністративного офісу програми Twinning Олена Гончарук представила Робочий план проєктів Twinning в Україні, який включає 76 проєктів (57 проєктів завершено, 3 перебувають на стадії реалізації, 16 проєктів – на стадії підготовки детального технічного завдання Twinning Fiche).

У рамках засідання координатор проєктів TAIEX Представництва Європейського Союзу в Україні Анна Страшук та начальник відділу забезпечення діяльності  Адміністративного офісу програми Twinning Яна Николаєва обговорили План залучення зовнішньої допомоги Європейської Комісії у рамках інструменту інституціональної розбудови TAIEX на 2023 рік. Також були окреслені результати залучення технічної допомоги Європейської Комісії у рамках TAIEX за 2022 рік.

У засіданні взяли участь представники Представництва ЄС в Україні, Офісу Президента України, Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції Секретаріату Кабінету Міністрів України, Міністерства закордонних справ України, Міністерства економіки України, НАДС та Центру адаптації державної служби до стандартів Європейського Союзу.

 

Довідково: відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2016 року № 700 «Про затвердження Порядку ініціювання, підготовки та реалізації проєктів Twinning» (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 р. № 663) НАДС координує впровадження інструменту інституціональної розбудови Європейського Союзу Twinning в Україні. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 9 вересня 2020 р. № 813 «Про затвердження Порядку підготовки, схвалення та виконання плану залучення зовнішньої допомоги Європейської Комісії у рамках TAIEX»,  координацію реалізації інструменту інституціональної розбудови TAIEX в Україні здійснює Центр адаптації державної служби до стандартів Європейського Союзу.

 

 

 

Ми здобули кандидатство. Цього року час для рішення про початок переговорів щодо членства.

Саме з Україною величний проект мирної, вільної та об’єднаної Європи стане довершеним.

Ми разом у боротьбі, а отже, будемо разом і в перемозі. Хай живе Європа! Хай живе свобода! 

Сторінка 1 з 14
 • Інструмент інституціональної розбудови Twinning

  Twinning (англ. twins — близнюки) — інструмент інституціональної розбудови, у рамках якого відбувається співпраця на рівні державних службовців аналогічних органів державної влади країн-членів ЄС та України. Інструмент Twinning передбачає надання довгострокової допомоги (період підготовки проєкту Twinning в середньому складає 1–1,5 роки, а період реалізації 1–3 роки) з метою впровадження елементів державного управління, необхідних для адаптації національного законодавства до норм та стандартів ЄС.
  Детальніше
 • Інструмент інституціональної розбудови TAIEX

  TAIEX – це інструмент технічної допомоги та обміну інформацією, що надається Європейською Комісією з метою розбудови інституціональної спроможності, наближення та імплементації національного законодавства до законодавства Європейського Союзу (acquis communautaire), а також його подальшого ефективного застосування.
  Детальніше
 • Загальна інформація про НАТО

  НАТО (NATO – North Atlantic Treaty Organisation) – Організація Північноатлантичного договору – міжнародна організація, створена 4 квітня 1949 року для колективної оборони країн Західної Європи та Північної Америки згідно з принципами 51 статті Статуту ООН.
  Детальніше

CAF

Загальна схема оцінювання (CAF) – це система управління якістю, розроблена на основі Моделі досконалості Європейського фонду управління якістю (EFQM), який є ефективним інструментом удосконалення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Станом на 2021 рік система управління якістю, створена відповідно до вимог Загальної схеми оцінювання (CAF), ефективно функціонує в 4160 організаціях із 59 країн світу.
Детальніше

Функціональне обстеження

Аналіз діяльності органу державної влади проводиться шляхом функціонального обстеження. Функціональне обстеження – це аналітична методика оцінки ефективності діяльності органів виконавчої влади, яка є інструментом аналізу функцій та оцінки ефективності управлінської діяльності органів виконавчої влади та їх структурних підрозділів.
Детальніше

Ґендерна рівність на державній службі

Національним агентством України з питань державної служби (далі – НАДС) здійснюється низка заходів для забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків та подолання усіх форм дискримінації за ознакою статі. Підпунктом 7 пункту 1 статті 4 Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII визначено, що одним з принців державної служби є забезпечення рівного доступу до державної служби, тобто заборона всіх форм та проявів дискримінації, відсутність необґрунтованих обмежень або надання необґрунтованих переваг певним категоріям громадян під час вступу на державну службу та її проходження.
Детальніше

Громадянські компетентності на державній службі

Формування громадянської компетентності є нагальною потребою сучасності. Під громадянською компетентністю розуміють здатність людини активно, відповідально й ефективно реалізовувати громадянські права та обов’язки з метою розвитку демократичного громадянського суспільства адже якість демократії і визначається рівнем компетентності громадян.
Детальніше