Помилка
  • JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 618

Понеділок, 22 липня 2013 12:15

Інтернет в державних органах

1

Четвер, 31 січня 2013 11:46

Twinning

Слово "Twinning" походить від англійського слова "a twin" – "близнюк" і загалом використовується для опису рівноправного співробітництва.

 
Twinning - це інструмент інституціональної розбудови і нова форма безпосереднього технічного співробітництва між органами влади держав – членів ЄС та країн-бенефіціарів. Twinning має на меті допомагати країнам-бенефіціарам покращувати та підсилювати адміністративне функціонування органів державної влади, їх структуру, людські ресурси, управлінський потенціал, що має сприяти апроксимації acquis communautaire (законодавство ЄС).

Інструмент Twinning містить в собі рамки, які регулюють співпрацю між державним органом (бенефіціаром) та органом-партнером від країни – члена ЄС. Разом вони розробляють та впроваджують проект Twinning в країні-бенефіціарі.

Визначальною рисою проекту Twinning є безпосередній обмін специфічним досвідом у окремо взятій сфері державного регулювання з метою впровадження норм та стандартів ЄС, передачу “ноу-хау” та передової практики між державними органами країн – членів ЄС та їхніми партнерами-бенефіціарами, випрацювання унікального національного досвіду.

На відміну від інших видів технічної допомоги, проекти Twinning не є класичною технічною допомогою, яка передбачає односторонню підтримку. Проекти Twinning мають бути спрямованим на вирішення конкретної проблеми і має завершитися досягненням обов’язкових результатів, за що несуть відповідальність керівники проекту – державні службовці високого рівня з країни – члена ЄС та країни-бенефіціара.

 

Зі сторони адміністрацій країн-членів ЄС основним внеском у проект Twinning, який зумовить у перспективі необхідні зміни, є команда коротко- та середньострокових експертів ЄС – практиків впровадження acquis у державних органах нових країн – членів ЄС, країн-кандидатів та потенційних кандидатів до ЄС. Запропоновані експерти не можуть бути приватними консультантами, а є державними службовцями аналогічних органів, або представниками уповноважених органів (Mandated Bodies) країн – членів ЄС. Пропозиції стосовно партнерства в рамках проектів Twinning оцінюються лише на основі їхньої якості та відбір здійснюється за особливою процедурою.
 
У кожному проекті працює керівник проекту від країни – члена ЄС (Member State Project Leader – MS PL) та постійний радник проекту Twinning (Resident Twinning Adviser – RTA). У країні-бенефіціарі також визначаються дві ключові посади: керівник проекту від країни-бенефіціара (Beneficiary Сountry Project Leader – BC PL) та партнер постійного радника проекту (Resident Twinning Adviser Counterpart).

Постійний радник проекту призначається органом влади країни-члена ЄС або уповноваженим органом країни-члена ЄС для роботи над впровадженням проекту в органі-бенефіціарі (або іншому органі-партнері) упродовж, щонайменше, 12 місяців.

Керівники проекту від обох сторін відповідають за загальне спрямування та координування проекту. Результат досягається завдяки чітко спланованим і розрахованим заходам, що прописані в Робочому плані (Work Plan) проекту Twinning.
 
Виконавцями проектів Twinning є неприбуткові організації, котрі мають менший, порівняно із консалтинговими фірмами, досвід виконання контрактів, але постійно працюючи з проектами Twinning, вони підвищують професіоналізм у цій сфері. Їм доводиться стикатися з такою проблемою як нестача персоналу, адже у проектах Twinning не передбачається залучення до реалізації проектів Twinning місцевих експертів (окрім персоналу органу-бенефіціара та асистентів RTA).

 

Цикл проекту Twinning вимагає значних витрат людських ресурсів та робочого часу для підготовки проектів та його реалізації.

У рамках реалізації проектів Twinning передбачені такі види діяльності, як консультування (щодо підготовки законопроектів, організаційно-інформаційні питання тощо), тренінги, навчально-ознайомчі поїздки та стажування. Всі види діяльності та витрат, передбачені на виконання проектів Twinning та усіх пов’язаних з цим процедур викладені у Керівництві з використання інструменту Twinning, 2009 (Manual). {зсилка}

Проект Twinning може бути як класичний Twinning (Classic, тривалістю до 36 місяців) і бюджетом до 2 млн. євро або як полегшений Twinning (Light, тривалістю до 6 місяців) та бюджетом 250 тис. євро.

Партнери по проектах Twinning отримують спільну вигоду, це, наприклад:

  • Обмін досвідом і знаннями на основі рівноправного спілкування між партнерами проекту Тwinning ("від державного службовця до державного службовця");
  • Впровадження кращої практики органів влади країн-членів ЄС;
  • Досвід в управлінні проектами технічної допомоги, зокрема Тwinning;
  • Взаємодоповнення, якщо партнером від ЄС виступає консорціум;
  • Досягнення відповідності національного законодавства у певній сфері  нормам та стандартам ЄС;
  • Встановлення довгострокових робочих взаємин, створення професійних мереж і, відповідно, покращення поінформованості про країну-бенефіціар серед країн – членів ЄС;
  • Проведення навчальних тренінгів, покращення професійних спроможностей;
  • Розроблення та впровадження адаптованих нормативно-правових актів, що є необхідною умовою виконання досягнутих домовленостей між країною-бенефіціаром та ЄС (спільні угоди, плани дій, інтеграція у спільний внутрішній ринок Європейського Союзу);
  • Зміни в організаційній практиці та культурі, покращення комунікації та координації між органом-бенефіціаром та парнерами з ЄС.
  • Досягнення додаткових (незапланованих) результатів тісної співпраці державних службовців із країн-членів ЄС з партнерами з країн-бенефіціарів.
 
Історична довідка

Впровадження інструменту Twinning було започатковано Європейською Комісією в 1997 році у контексті розширення Європейського Союзу. Цей новий інструмент інституціональної розбудови був створений з метою інтеграції законодавства ЄС у законодавство країн-бенефіціарів. На сьогодні впроваджено більше двох тисяч проектів Twinning.

У травні 1998 року розпочалася реалізація інструменту Twinning, яка сприяла розбудові професійної мережі державних службовців органів влади країн – членів ЄС і тих країн, де імплементувалися проекти Twinning.

Хронологія поширення інструменту Twinning:

1998 р.: перший проект Twinning був впроваджений у країнах Центральної та Східної Європи (Phare)
2002р.: перший проект Twinning в районі Західних Балкан (CARDS)
2004 р.: інструмент впроваджується у країнах Середземномор’я (MEDA)
2005 р.: інструмент Twinning стає доступним для країн СНД (Tacis)
 
Україні першою серед країн, що впроваджували програму Tacis, став доступним цей новий механізм співробітництва з країнами – членами ЄС. Поширення інструменту Twinning на Україну свідчить про важливе значення, що надається поглибленню інтеграції України та Європейського Союзу.


Принципи

Кожен проект Twinning розробляється та імплементується таким чином, щоб сприяти розбудові інституційної спроможності на основі низки головних принципів:

1. Підхід на основі партнерства – фундаментальна засада для досягнення гарантованих результатів у процесі впровадження Twinning. І орган-бенефіціар, і партнер з країни-члена ЄС беруть на себе зобов’язання працювати до досягнення узгоджених сторонами обов’язкових результатів, які повинні бути вимірюваними та точними.

2. Проект Twinning повинен бути спільним для двох (або кількох) органів-партнерів, які мають зобов’язання. Партнери по проекту Twinning заздалегідь готують детальний робочий план. У процесі виконання проекту допускається внесення деяких уточнень; проте, від самого початку слід чітко встановити певні індикатори, що забезпечать постійний контроль прогресу.

3. Проект Twinning повинен передбачати, щонайменше, деякі елементи наближення до acquis communautaire (законодавства ЄС), a також деякі елементи інституційної та структурної реформи. Наприкінці проекту нова чи адаптована система повинна бути самодостатньою: вона повинна функціонувати виключно за рахунок і за відповідальності країни-бенефіціара.

4. Партнери по проекту Twinning беруть на себе зобов’язання з ефективного досягнення встановлених цілей, а не лише стосовно належного використання виділених коштів. Наприкінці проекту нова або відрегульована система стає цілком функціональною за повної відповідальності та фінансування країни-бенефіціара.
 
5. Twinning регулюється потребою країни-бенефіціара: це механізм, в якому бенефіціар відіграє визначну роль з ініціювання запиту на виконання конкретного проекту Twinning.

 

11 лютого 2014 року у приміщенні Національної тристоронньої соціально-економічної ради відбулася робоча зустріч з працівниками служби персоналу з метою надання методично-консультативної допомоги з питань функціонування системи автоматизованого кадрового обліку «Картка».

Фахівців Національної тристоронньої соціально-економічної ради також було ознайомлено з роботою основних інтерфейсів системи, методикою наповнення класифікаторів, штатного розпису, проведення резервного копіювання даних та відновлення системи після збоїв.

Від Центру адаптації державної служби до стандартів Європейського Союзу у зустрічі взяли участь завідувач сектору проектів інформатизації Ю.Щепотко та головний консультант Р. Опілат.

Робоча зустріч з експертом щодо підготовки детального технічного завдання (Fiche) проекту Twinning «Зміцнення потужностей Міністерства доходів і зборів України щодо податкової системи в Україні» відбулась 16 грудня 2013 року у приміщенні Міністерства доходів і зборів України.

Під час зустрічі було представлено другий проект детального технічного завдання зазначеного проекту Twinning та обговорено питання щодо подальшого напрямку співпраці з метою доопрацювання проектної документації.

Від Центру адаптації державної служби до стандартів Європейського Союзу у зустрічі взяла участь головний консультант сектору координації проектів Twinning Анастасія Терех.

 Довідково: З 2005 року відповідно до Указу Президента України від 06.10.2005 № 1424/2005 «Питання забезпечення впровадження програми Twinning в Україні» Нацдержслужба України спрямовує та координує діяльність з підготовки та реалізації програми Twinning в Україні. Крім того, Нацдержслужба України є національним координатором інструменту інституційної розбудови TAIEX та програми CIB згідно відповідних нормативно-правових актів.

 

 

 

29 листопада 2013 року у приміщенні Міністерства інфраструктури України  відбулося засідання наглядової ради проекту Twinning «Координація і розвиток мультимодального транспорту та логістичних процесів в Україні».

Під час засідання розглянуто стан реалізації проекту протягом четвертого та п’ятого звітних кварталів. У ході зустрічі було презентовано інформацію про основні досягнення проекту та проведені заходи, крім того було обговорено плани на наступний звітній період.    

У засіданні наглядової ради взяли участь заступник директора департаменту координації політики розвитку інфраструктури та туризму Мінінфраструктури України, заступник лідера проекту від України Костянтин Савченко, лідер проекту від Французької Республіки Ерік Хойруп, постійний радник проекту Крістоф Шеве, партнер постійного радника проекту Оксана Бабій, а також координатор проектів у сфері транспорту Представництва Європейського Союзу в Україні Світлана Дідківська.

Від Центру адаптації державної служби до стандартів Європейського Союзу участь у заході взяли заступник директора Адміністративного офісу програми Twinning Ірина Лучинська та головний консультант сектору проектів у сфері адміністративної реформи, SIGMA та CIB Ян Якущенко.

Довідково: З 2005 року відповідно до Указу Президента України від 06.10.2005 № 1424/2005 «Питання забезпечення впровадження програми Twinning в Україні» Нацдержслужба України спрямовує та координує діяльність з підготовки та реалізації програми Twinning в Україні. Крім того, Нацдержслужба є національним координатором інструменту інституційної розбудови TAIEX та програми CIB згідно відповідних нормативно-правових актів.

 

26 листопада 2013 року у Державному агентстві України з туризму та курортів відбулася робоча зустріч представника Нацдержслужби України з працівниками служби персоналу, на якій надано методично-консультативну допомогу щодо функціонування системи автоматизованого кадрового обліку «Картка».

Під час зустрічі фахівців Держтуризмкурортів України на практиці ознайомлено із роботою основних інтерфейсів системи, методикою наповнення класифікаторів, штатного розпису, проведення резервного копіювання даних та відновленню системи після збоїв.

Від Центру адаптації державної служби до стандартів Європейського союзу участь взяв завідувач сектору проектів інформатизації Ю. Щепотко.

25 листопада 2013 року у приміщенні Національного агентства України з питань державної служби відбулась зустріч в. о. Голови Нацдержслужби України Юлії Ковалевської з керівником Програми професійної підготовки при Офісі зв’язку НАТО в Україні Керсті Келдер.

Під час зустрічі було обговорено напрямки подальшої співпраці Нацдержслужби України з Офісом зв’язку НАТО в Україні щодо професійної підготовки державних службовців, зокрема проект плану заходів Програми Україна-НАТО з професійного розвитку цивільного персоналу сектору безпеки і оборони на 2014 рік.

Від Центру адаптації державної служби до стандартів Європейського Союзу участь у зустрічі взяв завідувач сектору проектів міжнародного співробітництва Копань Сергій.

П'ятниця, 22 листопада 2013 14:24

Відбулося робоче засідання АОП

22 листопада 2013 року відбулося робоче засідання Адміністративного офісу програми Twinning під головуванням в.о. Голови Нацдержслужби України Юлії Ковалевської.

Під час засідання були обговорені питання щодо результатів проведення Сьомої щорічної регіональної конференції з питань інституційної розбудови, програми Всеохоплюючої інституційної розбудови (СІВ), впровадження інструменту Twinning в Україні, реалізації заходів ТАІЕХ, а також питання щодо співпраці з НАТО у рамках Програми Україна – НАТО з професійного розвитку цивільного персоналу сектору безпеки і оборони на 2014 рік та участі української делегації у 4-му мережевому семінарі програми SIGMA.

У зустрічі взяли участь представники Національного агентства України з питань держаної служби, Центру адаптації державної служби до стандартів Європейського Союзу та Школи вищого корпусу державної служби.

Довідково: З 2005 року відповідно до Указу Президента України від 06.10.2005 № 1424/2005 «Питання забезпечення впровадження програми Twinning в Україні» Нацдержслужба України спрямовує та координує діяльності з підготовки та реалізації програми Twinning в Україні. Крім того, Нацдержслужба є національним координатором інструменту інституційної розбудови TAIEX та програми CIB згідно відповідних нормативно-правових актів.

Адміністративний офіс програми Twinning (АОП) функціонує при Національному агентстві України з питань державної служби та призначений здійснювати загальну координацію впровадження інструментівTwinning, TAIEX та програми CIB в Україні.

21 листопада 2013 року у приміщенні Державного агентства земельних ресурсів України проведено моніторингову місію з метою перевірки готовності державного органу до реалізації проекту Twinning «Допомога в розвитку відкритого і прозорого ринку сільськогосподарських земель в Україні».

Проект буде впроваджуватись спільно з партнерами від Королівства Нідерландів, Федеративної Республіки Німеччина та Литовської Республіки і спрямований на підтримку Державного агентства земельних ресурсів України у розвитку відкритого і прозорого ринку земель сільськогосподарського призначення відповідно до кращих практик Європейського Союзу.

У ході моніторингу надано практичні рекомендації щодо майбутньої імплементації вказаного проекту Twinning, зокрема щодо забезпечення належних умов для роботи  європейських експертів в органі-бенефіціарі.

Від Держземагентства України у зустрічі взяли участь начальник управління комунікацій та забезпечення діяльності Голови Юлія Мороз.

Від Центру адаптації державної служби до стандартів Європейського Союзу участь у заході взяла заступник директора Адміністративного офісу програми Twinning Ірина Лучинська, головний консультант відділу управління проектами Ольга Денисюк та головний консультант сектору координації проектів Twinning Анастасія Терех.

 Довідково: З 2005 року відповідно до Указу Президента України від 06.10.2005 № 1424/2005 «Питання забезпечення впровадження програми Twinning в Україні» Нацдержслужба України спрямовує та координує діяльність з підготовки та реалізації програми Twinning в Україні. Крім того, Нацдержслужба є національним координатором інструменту інституційної розбудови TAIEX та програми CIB згідно з відповідними нормативно-правовими актами.

20 листопада 2013 року у приміщенні Представництва Європейського Союзу в Україні відбулося засідання з відбору проектних пропозицій від країн-членів ЄС, які виявили бажання стати партнерами Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України з реалізації проекту Twinning «Посилення законодавчої та інституціональної спроможності Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України (Мінрегіон) щодо поводження з побутовими відходами».

Україна отримала пропозицію щодо потенційного партнерства від Австрійської Республіки у консорціумі з Французькою Республікою та Королівством Іспанії.

Під час зустрічі було розглянуто пропозицію країн-членів ЄС щодо впровадження заходів майбутнього проекту та обговорено особливості її реалізації.

У засіданні взяли участь представники органу-бенефіціара та Представництва Європейського Союзу в Україні.

Від Центру адаптації державної служби до стандартів Європейського Союзу участь у засіданні взяв головний консультант відділу управління проектами Євген Коробов.

Довідково: З 2005 року відповідно до Указу Президента України від 06.10.2005 № 1424/2005 «Питання забезпечення впровадження програми Twinning в Україні» Нацдержслужба України спрямовує та координує діяльність з підготовки та реалізації програми Twinning в Україні. Крім того, Нацдержслужба є національним координатором інструменту інституційної розбудови TAIEX та програми CIB згідно з відповідними нормативно-правовими актами.

Сторінка 1 з 10

Підписатися на новини