Помилка
  • JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 612

Випуск продовжуваної серії „Бібліотека молодого державного службовця” здійснюється у рамках державної Програми підготовки та залучення молоді до державної служби та служби в органах місцевого самоврядування, створення умов для її професійного зростання, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2003 р. № 1444 та Програми розвитку державної служби на 2005—2010 роки, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 2004 року № 746.

 Ця серія передбачає видання навчально-методичних матеріалів, спрямованих на підвищення професійного рівня молодих державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування, створення умов для їхньої постійної самоосвіти з питань державного управління, удосконалення практичних умінь та навичок у роботі, підвищення рівня обізнаності молоді з питань державного управління та місцевого самоврядування.

 У 2010 році в рамках серії продовжено публікацію перекладів матеріалів SIGMA та вийшли друком такі видання:

 Основи державного управління: організаційні структури та фінансовий контроль

     Основні питання, порушені в цій публікації — ключові аспекти та ефективність децентралізації державного управління з огляду на поліпшення якості надання адміністративних та інших державних послуг, а також фінансовий аудит за раціональним використанням державних ресурсів. Зокрема, розглядаються процеси адміністративно-функціональної децентралізації в країнах — членах Організації економічного співробітництва та розвитку, зумовлені пошуком ефективності, додаткової економії й удосконалення надання державних послуг, необхідністю забезпечення більшої прозорості та нейтральності незалежних регуляторів, а також готовністю залучити заінтересовані неурядові та громадські організації до процесу ухвалення ключових рішень. На огляд виноситься також питання доцільності надання державних послуг неурядовими організаціями, компетентність цих установ щодо виконуваних функцій, причини їх утворення. Проводиться оцінка та надаються рекомендації у розробленні законодавства з питань організації та функціонування державної адміністрації.

    Друга частина пропонованого видання присвячена питанню фінансового контролю як однієї з найважливіших функцій державного управління, що на меті запобігати нецільовому використанню державних ресурсів та ефективному виконанню поточних фінансових операцій.

Етика державної служби: запобігання конфлікту інтересів та вимоги до законодавства

Основні питання, порушені в цій публікації — принципи управління етикою на державній службі, концептуальні засади конфлікту інтересів в державному секторі, основні спільні риси структур, механізмів і методів, використовуваних для управління конфліктами інтересів у дев’яти вибраних країнах-членах ЄС, оцінка переваг і недоліків різних правових інструментів, рекомендації щодо змісту законодавства.

 У 2009 році в рамках серії здійснено випуск перекладів матеріалів SIGMA/ОЕСD з актуальних тем,  що відповідають пріоритетам, визначеним за результатами оцінювання системи врядування в Україні програмою SIGMA у березні 2006 року.

 Комплект складається із  чотирьох збірок:

Менеджмент державної політики: ключові гравці

 Провідну роль у державі, у реалізації політики відіграють міністерства, оскільки це найважливіші органи, які розробляють і запроваджують політики та законодавство у секторах економіки, що належать до сфери їх компетенції. Тому особливого значення набуває посилення ролі міністерств у процесі розроблення політики.

Для розуміння важливості і специфічної ролі міністерств, поліпшення розроблення і реалізації державної політики у посібнику розглядається послідовність кроків у процесі політики, рамочна основа для оцінювання та розвитку ролі міністерств у цьому процесі, адже функціонування цих органів зумовлює якість державного управління.

Інше питання державної політики, що набуває все більшої ваги для перетворення державної служби України — це розмежування політичних посад і посад державних службовців. Мова йде про роль політичних радників (працівників патронатних служб) і державних службовців. У виданні проведено огляд ролей політичних радників та їх взаємовідносин з державними службовцями в країнах Організації економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР). Цей огляд доповнюється деталізованими розділами про політичних радників низки країн, а також практичними рекомендаціями.


Серед основних рекомендацій SIGMA — відповідні ролі державних службовців і політичних радників повинні бути чітко окреслені, слід визначати та дотримуватись меж між політичними радниками та державними службовцями.

Секретаріат уряду: координація державної політики та управління змінами персонального складу Кабінету

Жорсткі вимоги щодо процесів стабілізації і приєднання та ще більшою мірою — стосовно вступу та членства в Європейському Союзі потребують добре розробленої системи координації державної політики, високого рівня спроможності проводити моніторинг та оцінювання. Тому інтеграційні напрями діяльності державного сектору України неможливі без переоцінки власного стану координаційних та  управлінських процесів, а також адаптації існуючих моделей до стандартів Європейського Союзу.

У цьому посібнику наведені рекомендації щодо посилення ролі секретаріату уряду у процесі розроблення, координації, моніторингу і оцінювання державної політики, адже належно функціонуючий секре¬таріат уряду відіграє роль координатора у загальній системі формування державної політики. Його роль має принципове значення для визначення урядом колективних цілей та їх подальшого досягнення.

Функції і діяльність секретаріатів уряду в країнах — членах ОЕСР, країнах Центральної і Східної Європи та Західних Балкан розглядаються у цьому виданні в рамках порівняльного аналізу. Наведено низку рекомендацій, зокрема, щодо підвищення рівня узгодженості політики,  8 аспектів координації основних функцій, оптимальної структури секретаріату уряду, підсумовано основні уроки, винесені з узагальненого досвіду реформування секретаріатів урядів.

Детально проаналізовано питання, що стосуються функцій і організаційної структури секретаріатів уряду в низці країн, що дозволить на прикладі іноземного досвіду поліпшити роботу органів, які обслуговують діяльність Кабінету Міністрів і Прем’єр-міністра, адже здатність розробляти та реалізувати послідовну державну політику є надзвичайно важливою для європейської інтеграції України.


Крім того, розглядаються питання управління викликами в урядах низки країн, коаліціями та змінами персонального складу, ознайомлення з якими набуває особливої ваги для управлінців України.

Державні закупівлі в Європейському Союзі: системи оцінки та засоби правового захисту

Проблематика державних закупівель, а точніше питання реформування системи державних закупівель, регулювання такої процедури, і особливо правозахисний аспект є на часі в Україні. Тому ознайомлення з кращими практиками щодо стану та правозахисних систем державних заку¬півель у Європейському Союзі, корисні практичні поради та напрями змін мають важливе значення для ефективних змін в Україні.

У цьому виданні визначаються вимоги права Європейського Співтовариства, інституційних основ — як у країнах — членах ЄС влаштовані системи оцінки та засобів правового захисту, наведено низку практичних рекомендацій щодо удосконалення чинних систем, що сприятиме досягненню цілей матеріальних норм, таких як відсутність дискримінації та однакове поводження, прозорість та належна цінність за сплачені гроші. У кожній з країн — членів ЄС дослідження було зосереджене на чотирьох основних напрямах: законодавча основа, інституційна основа, культура оцінки й засобів правового захисту та функціонування системи оцінки й засобів правового захисту на практиці.

У додатку подаються огляди 24 країн — членів ЄС про системи оцінки державних закупівель та засобів правового захисту.

 Електронна демократія: сподівання та проблеми

Цей посібник має важливе значення для використання світового досвіду у процесі розвитку електронного врядування в Україні у цілому, а також буде корисний органам державної влади у процесі розвитку електронної демократії, створення „електронного міністерства”, налагодження співпраці з громадянами у процесі розроблення політики шляхом використання сучасних інформаційних технологій.

У виданні досліджується використання інформаційних та комунікаційних технологій у залученні громадян до розроблення політики у країнах OECР. Також розглядаються уроки з використання інформаційних технологій у процесі розроблення політики, забезпечення можливості для консультацій і громадської участі у формуванні політичного курсу. Зокрема, пропонується 10 настанов для успішної консультації та визначено 5 ключових викликів для оперативного залучення громадян до розроблення  політики. Порівняльний огляд поточної практики, зокрема численні приклади у 12 країнах OECР, а також досвід Європейської Комісії сприятиме кращому розумінню проблем і перспектив запро¬ва¬джен¬ня електронної демократії.

Дослідження завершується аналізом перспектив у наданні послуг державними органами через мережу Інтернет, що є важливим засобом забезпечення відкритого обміну інформацією і набуває ключового значення у процесах інтегрування України у світову спільноту, проведення реформування та розвитку демократії в країні.

 

15 липня 2012 року у приміщенні Державної авіаційної служби України відбулося третє засідання Наглядової ради проекту Twinning "Підтримка реалізації норм та стандартів ЄС у сферах аеропортів, аеродромів та обслуговування повітряного руху/аеронавігаційного обслуговування (ATM / ANS)".

Учасники зустрічі обговорили стан імплементації проекту та виконання плану щодо досягнення обов’язкових результатів.

У ході зустрічі постійний радник проекту Twinning у сфері управління повітряним рухом/аеронавігаційного обслуговування (ANS/ATM) Генрік Люндберг та постійний радник проекту Twinning у сфері аеропортів та аеродромів Хосе Ортуно Фернандеc підвели підсумки щодо здійснення заходів за компонентами та презентували план майбутніх заходів у рамках своїх напрямів.

У засіданні також взяли участь лідер проекту від України, директор департаменту аеронавігації та зовнішніх зв’язків Дмитро Бабейчук, лідер проекту зі сторони консорціуму Пар Ерікссон, молодший лідер проекту зі сторони консорціуму Матільда Фернандес Балбін, начальник управління аеродромів та аеропортів Григорій Голодняк, головний спеціаліст відділу зовнішніх зв’язків Дмитро Макаренко та координатор проектів у сфері транспорту Представництва ЄС в Україні Світлана Дідківська.

Від Центру адаптації державної служби до стандартів ЄС участь у засіданні взяла головний консультант сектору координації проектів Twinning Ірина Лучинська.

Наступне засідання Наглядової ради заплановано на жовтень 2012 року.

14 березня 2013 року відбулась робоча зустріч з експертами з Німеччини та Словаччини щодо підготовки детального технічного завдання (Fiche) проекту Twinning «Вдосконалення методів боротьби з організованою злочинністю та корупцією завдяки впровадженню моделей та методів кримінального аналізу країн учасників Європейського Союзу», бенефіціаром якого є Головне управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України.

Метою зустрічі було обговорення питань та надання рекомендації щодо підготовки Fiche, зокрема змісту, обов’язкових результатів і заходів проекту, а також було узгоджено терміни підготовки документа.

Від Центру адаптації державної служби до стандартів Європейського Союзу у зустрічі взяли участь завідувач сектору координації проектів Twinning Ірина Лучинська та головний консультант сектору координації проектів Twinning Анастасія Терех.

Довідково: З 2005 року відповідно до Указу Президента України від 06.10.2005
№ 1424/2005 «Питання забезпечення впровадження програми Twinning в Україні» Нацдержслужба України спрямовує та координує діяльності з підготовки та реалізації програми Twinning в Україні. Крім того, Нацдержслужба є національним координатором інструменту інституційної розбудови TAIEX та програми CIB згідно відповідних нормативно-правових актів.

14 березня 2013 року Національним агентством України з питань державної служби організовано проведення міжвідомчої наради щодо доопрацювання концепції проекту технічної допомоги «Дієве впровадження в Україні програми Всеохоплюючої інституційної розбудови та її ключових інструментів (Twinning та TAIEX) шляхом покращення інституційної спроможності відповідних центральних органів виконавчої влади».

У ході наради було презентовано та обговорено вищезгадану концепцію проекту технічної допомоги. Учасниками заходу були надані пропозиції щодо доопрацювання концепції у рамках програми Всеохоплюючої інституційної розбудови.


У заході також взяли участь представники від Міністерства закордонних справ України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Міністерства фінансів України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства аграрної політики та продовольства України, Державної міграційної служби України та Антимонопольного комітету України.


Від Центру адаптації державної служби до стандартів Європейського Союзу у зустрічі взяли участь заступник директора – начальник відділу управління проектами Олеся Цикалюк, завідувач сектору проектів у сфері адміністративної реформи, SIGMA та CIB Олена Зайченко, i головний консультант сектору проектів у сфері адміністративної реформи, SIGMA та CIB Сергій Ковалевський.

Довідково: Нацдержслужба України виступає національним координатором впровадження програми інституційної реформи (СІВ). Також, з 2005 року відповідно до Указу Президента України від 06.10.2005 № 1424/2005 «Питання забезпечення впровадження програми Twinning в Україні» Нацдержслужба України спрямовує та координує діяльності з підготовки та реалізації програми Twinning в Україні. Крім того, Нацдержслужба є національним координатором інструменту інституційної розбудови TAIEX.

13 березня 2013 року відбулася робоча зустріч щодо реалізації проекту Twinning «Удосконалення нормативно-правової бази у сфері енергоефективності та її наближення до вимог законодавства ЄС», бенефіціаром якого є Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України.

Під час зустрічі було обговорено стан реалізації проекту, досягнення обов’язкових результатів, а також піднімалося питання щодо продовження терміну реалізації зазначеного проекту Twinning.

У заході взяли участь керівник проекту від консорціуму країн-членів ЄС, представник Міністерства навколишнього середовища, клімату та енергетики федеральної землі Баден-Вюртемберг Гаральд Хьофлік та експерт проекту Каміль Пашкевіч.


Від Центру адаптації державної служби до стандартів Європейського Союзу у зустрічі взяла участь завідувач сектору координації проектів Twinning Ірина Лучинська.

Довідково: З 2005 року відповідно до Указу Президента України від 06.10.2005
№ 1424/2005 «Питання забезпечення впровадження програми Twinning в Україні» Нацдержслужба України спрямовує та координує діяльності з підготовки та реалізації програми Twinning в Україні. Крім того, Нацдержслужба є національним координатором інструменту інституційної розбудови TAIEX та програми CIB згідно відповідних нормативно-правових актів.

12 березня 2013 року у приміщенні Міністерства інфраструктури України відбулось друге засідання наглядової ради проекту Twinning «Координація і розвиток мультимодального транспорту та логістичних процесів в Україні».

У ході зустрічі було здійснено загальний огляд заходів, реалізованих протягом звітного періоду, обговорено квартальний звіт, а також здійснено планування на наступний квартал.


У засіданні взяли участь заступник директора департаменту координації політики розвитку інфраструктури та туризму Мінінфраструктури України, заступник керівника проекту від України Костянтин Савченко, керівник проекту від Французької Республіки Ерік Хойруп, постійний радник проекту Крістоф Шеве, начальник відділу перспектив розвитку пріоритетних транспортних мереж департаменту координації політики розвитку інфраструктури та туризму Мінінфраструктури України, партнер постійного радника проекту Оксана Бабій, директор АДЕТЕФ в Україні Алан Тібо та менеджер проектів від Представництва ЄС в Україні Світлана Дідківська.

Від Центру адаптації державної служби до стандартів Європейського Союзу у заході взяла участь завідувач сектору координації проектів Twinning Ірина Лучинська.


Довідково: З 2005 року відповідно до Указу Президента України від 06.10.2005
№ 1424/2005 «Питання забезпечення впровадження програми Twinning в Україні» Нацдержслужба України спрямовує та координує діяльності з підготовки та реалізації програми Twinning в Україні. Крім того, Нацдержслужба є національним координатором інструменту інституційної розбудови TAIEX та програми CIB згідно відповідних нормативно-правових актів.

6 березня 2013 року відбулася робоча нарада з метою ефективного впровадження Плану інституційної реформи у сфері здійснення санітарних та фітосанітарних заходів, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 25 червня 2012 року № 415-р «Про затвердження плану заходів щодо проведення інституційної реформи у сфері здійснення санітарних та фітосанітарних заходів» (далі – План заходів).

Під час наради було обговорено питання щодо стану реалізації Плану заходів та стан розробки Плану дій для впровадження проекту залучення технічної допомоги Європейського Союзу з реалізації зазначеного Плану заходів.
Від Міністерства аграрної політики та продовольства України участь у заході взяла Заступник начальника управління – начальник відділу ветеринарно-санітарної експертизи та безпечності харчових продуктів Управління ветеринарно-санітарної експертизи та безпечності харчових продуктів Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України Оксана Борейко.
Від Центру адаптації державної служби до стандартів Європейського Союзу у зустрічі взяли участь заступник директора – начальник відділу управління проектами Олеся Цикалюк, завідувач сектору проектів у сфері адміністративної реформи, SIGMA та CIB Олена Зайченко та та головний консультант сектору проектів у сфері адміністративної реформи, SIGMA та CIB Сергій Ковалевський.

Довідково: Нацдержслужба України виступає національним координатором впровадження програми інституційної реформи (СІВ). Також, з 2005 року відповідно до Указу Президента України від 06.10.2005 № 1424/2005 «Питання забезпечення впровадження програми Twinning в Україні» Нацдержслужба України спрямовує та координує діяльності з підготовки та реалізації програми Twinning в Україні. Крім того, Нацдержслужба є національним координатором інструменту інституційної розбудови TAIEX.

5 березня 2013 року у приміщенні Представництва Європейського Союзу в Україні відбулося засідання з відбору проектних пропозицій від країн-членів ЄС, які виявили бажання стати партнерами Міністерства інфраструктури України з реалізації проекту Twinning «Інституційна підтримка Міністерства інфраструктури України щодо підвищення ефективності та конкурентоспроможності залізничного транспорту в Україні».

Україна отримала три пропозиції щодо потенційного партнерства: від консорціуму Франції та Литви, консорціуму Іспанії та Польщі, а також від Німеччини.
Під час зустрічі було презентовано пропозиції зазначених консорціумів щодо впровадження заходів майбутнього проекту та обговорено питання, які виникли в учасників заходу.
У засіданні взяли участь Надзвичайний і Повноважний Посол Литовської Республіки в Україні Пятрас Вайтєкунас, Надзвичайний і Повноважний Посол Французької Республіки Ален Ремі, Надзвичайний і Повноважний Посол Королівства Іспанія Хосе Родрігес Мояно та представники посольства Республіки Польща в Україні.
Крім того, у заходів взяли участь представники Міністерства інфраструктури України, Державної адміністрації залізничного транспорту України («Укрзалізниця»), а також Представництва Європейського Союзу в Україні.
Від Центру адаптації державної служби до стандартів Європейського Союзу у засіданні взяла участь завідувач сектору координації проектів Twinning Ірина Лучинська.

Довідково: З 2005 року відповідно до Указу Президента України від 06.10.2005
№ 1424/2005 «Питання забезпечення впровадження програми Twinning в Україні» Нацдержслужба України спрямовує та координує діяльності з підготовки та реалізації програми Twinning в Україні. Крім того, Нацдержслужба є національним координатором інструменту інституційної розбудови TAIEX та програми CIB згідно відповідних нормативно-правових актів.

5 березня 2013 року відбулося робоче засідання Адміністративного офісу програми Twinning під головуванням першого заступника Центру адаптації державної служби до стандартів Європейського Союзу Юлії Лихач.

Під час засідання були обговорені питання щодо Програми Всеохоплюючої інституційної розбудови (СІВ), зокрема поінформовано про прийняття Урядом розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження Плану заходів щодо проведення інституційної реформи у сфері здійснення моніторингу та контролю державної допомоги суб’єктами господарювання».
Також було розглянуто питання щодо надходження нових проектних пропозицій Twinning від органів державної влади в рамках щорічного програмування.
Окремо було розглянуто питання щодо заявок ТАІЕХ, що отримав Адміністративний офіс програми Twinning від державних органів.
Під час засідання було надано звіт за результатами участі у міжнародному семінарі з питань системи електронного набору персоналу та інших інструментів електронного врядування, що відбувся 28 лютого
2013 року в м. Баку.
Водночас було поінформовано щодо заходів в рамках реалізації Програми Україна-НАТО з професійного розвитку цивільного персоналу сектору безпеки і оборони, національним координатором якої визначено Нацдержслужбу України.
У зустрічі взяли участь представники Центру адаптації державної служби до стандартів Європейського Союзу, Національного агентства України з питань державної служби та Школи вищого корпусу державної служби.
Довідково: З 2005 року відповідно до Указу Президента України від 06.10.2005 № 1424/2005 «Питання забезпечення впровадження програми Twinning в Україні» Нацдержслужба України спрямовує та координує діяльності з підготовки та реалізації програми Twinning в Україні. Крім того, Нацдержслужба є національним координатором інструменту інституційної розбудови TAIEX та програми CIB згідно відповідних нормативно-правових актів.
Нацдержслужба України також є національним координатором Програми Україна-НАТО з професійного розвитку цивільного персоналу сектору безпеки і оборони, а також основним виконавцем заходів з виконання Програми Україна-НАТО з професійного розвитку цивільного персоналу сектору безпеки і оборони, які передбачені Річною національною програмою та Планом діяльності Комісії Україна-НАТО на 2013 рік.
Адміністративний офіс програми Twinning (АОП) функціонує при Національному агентстві України з питань державної служби та призначений здійснювати загальну координацію впровадження інструментівTwinning, TAIEX та програми CIB в Україні.

4 березня 2013 року на засіданні Кабінету Міністрів України було прийнято розпорядження «Про затвердження Плану заходів щодо проведення інституційної реформи у сфері здійснення моніторингу та контролю державної допомоги суб’єктам господарювання».

План заходів щодо проведення інституційної реформи у сфері здійснення моніторингу та контролю державної допомоги спрямований на створення в Україні інституційних, правових та організаційних засад функціонування прозорої системи державної допомоги, що має забезпечити мінімізацію негативного впливу державної допомоги на конкуренцію та міжнародну торгівлю, а також сприятиме створенню рівних умов діяльності суб’єктів господарювання на товарних ринках України, стимулюватиме державну підтримку регіонального розвитку мало розвинутих регіонів, реалізацію важливих загальнодержавних проектів, технічний розвиток та інновації.

План заходів передбачає, що реформування системи державної допомоги має забезпечуватися шляхом виконання таких основних завдань:

- створення нормативно-правової бази здійснення моніторингу та контролю державної допомоги;

- інвентаризація наданої державної допомоги;

- запровадження здійснення моніторингу державної допомоги;

- складення та ведення реєстру відомостей про надавачів і отримувачів державної допомоги, її види та обсяги;

- щорічного звітування про надання державної допомоги;

- запровадження контролю за впливом державної допомоги на конкуренцію.

Довідково: Нацдержслужба України є координатором програми Всеохоплюючої інституційної розбудови в рамках ініціативи Східне партнерство. Одним з чотирьох напрямів цієї програми є реформування системи моніторингу та контролю державної допомоги в Україні. Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 10.11.2010 № 2078-р «Деякі питання підготовки та виконання програми Всеохоплюючої інституційної розбудови» Нацдержслужбою України спільно з зацікавленими органами розробляється проект Плану інституційної реформи у сфері «державна допомога».

Сторінка 1 з 4

Підписатися на новини