SIGMA
Програма SIGMA (Support for Improvement in Governance and Management – Програма підтримки вдосконалення врядування та менеджменту) – один з найпрестижніших аналітичних центрів Європейського Союзу, створений за ініціативи Організації економічного співробітництва та розвитку та Європейського Союзу. Метою започаткування даної програми стала потреба у наданні допомоги країнам Центральної та Східної Європи з модернізації їх систем державного управління. Вказана програма відіграє ключову роль у підготовці країн-кандидатів до вступу у Європейський Союз.
Мета проведення оцінювання програмою SIGMA :
- сприяння країнам-бенефіціарам у їхніх стремліннях до кращого державного управління, що дозволило б підвищити ефективність адміністрування та стимулювало б дотримання представниками державного сектору демократичних цінностей, етики та поваги до верховенства права;
- допомога у зміцненні потенціалу країн на центральному рівні, що має сприяти вирішенню проблем глобалізації та підтримати інтеграційні плани країн до Європейського Союзу;
- підтримка ініціатив Європейського Союзу та інших донорів, які спрямовані на допомогу бенефіціарам у проведенні реформ державного управління.
На прохання Уряду України та за фінансової підтримки DFID (Міністерства міжнародного розвитку Сполученого Королівства Великої Британії) і SIDA (Швецького агентства з міжнародного розвитку), а також за згодою Європейської Комісії, на початку 2006 року SIGMA провела оцінку державного управління в Україні. Оцінка була здійснена відповідно до компетенції, методології та основних показників SIGMA, що зазвичай використовуються для оцінки державного управління в країнах-кандидатах. Остаточний звіт був підготовлений у березні 2006 року, а його основні висновки були представлені на міжнародної конференції "Стратегія адміністрування реформи: рекомендації SIGMA Урядові України", що відбувся у Києві у липні 2006 року. У 2007 році SIGMA представила оновлений звіт.
- Оцінювання системи врядування в Україні, березень 2006 р.
- Оцінювання системи врядування в Україні, лютий 2007 р.
- Оцінка системи врядування в Україні, лютий 2007 р. (eng)
У 2008 році прийняте рішеня Європейської Комісії про можливість використання у 2008—2011 роках інструменту SIGMA країнами — сусідами ЄС. Активне використання Україною наданої можливості дозволяє залучати провідних європейських експертів в адаптації до стандартів ЄС сфер адміністративного законодавства та адміністративної юстиції, управління витратами, контролю, внутрішнього та зовнішнього аудиту, закупівель, державної служби, координації політики та регулятивного управління.
Сфери залучення програми SIGMA у 2010 – 2012 роках:
- державне управління та державна служба;
- управління державними фінансами, включаючи бюджетну політику, фінансовий менеджмент і контроль, внутрішній і зовнішній аудит;
- державні закупівлі;
- адміністративні послуги.
У 2011 році отримано коментарі програми SIGMA щодо законопроекту України «Про державну службу», оцінку державних фінансів України
У 2012 році отримано коментарі програми SIGMA до проекту Закону України «Про адміністративні послуги» та проекту Адміністративно-процедурного кодексу України.
Презентації конференції «Стратегія адміністрування реформи: рекомендації SIGMA Урядові України»:
- Презентація державного сектору України
- Державна служба та адміністративне законодавство
- Загальні рамки адміністративного законодавства
- Управління видатками державного бюджету
- Планування та координація державної політики
- Державні закупівлі
- Зовнішній аудит
- Державний внутрішній фінансовий контроль
- Заключний документ міжнародної конференції «Стратегія адміністрування реформи: рекомендації SIGMA Урядові України» (укр)
Корисні посилання: офіційний веб-сайт програми SIGMA